Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Autostrada A1 w Częstochowie otwarta!

W poniedziałek otwarto dla ruchu tranzytowego główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1. Pełną funkcjonalność mają dwa węzły: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

Oznacza to, że kierowcy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, mogą omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi już z rozbudowywaną obecnie krajową "jedynką". Obwodnica łączy się z oddanym w tym roku, liczącym 33 km, odcinkiem A1 do Pyrzowic, a dalej kierowcy mogą dojechać A1 do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Czytaj także: Zablokowana S1 na lotnisko w Pyrzowicach

Na razie nie jest możliwe korzystanie z węzłów: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia. Te mają być uruchomione w najbliższych miesiącach. 

Autostrada A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski, poprawi nasze warunki gospodarcze i jednocześnie zwiększy ruch turystyczny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas otwarcia autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1.

"Cały ciąg autostrady A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski. (...) W czasach Drugiej Rzeczpospolitej mieliśmy tę Magistralę Kolejową, która wykorzystała okno Polski na świat, tak dzisiaj oddajemy do użytku bardzo ważny odcinek, który wkrótce potem, po dokończeniu za parę lat odcinka A1 z Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego, dokończy już tę główną autostradę północ południe"

Premier Mateusz Morawiecki

Jak mówił, "to otwiera nas na handel, na turystykę z krajami południa Europy i znakomicie poprawia nasze warunki gospodarcze, jednocześnie też zwiększa ruch turystyczny".

Morawiecki dodał, że w niektórych mediach mówiło się, że stanie się cud, jeżeli obwodnicę Częstochowy uda się do końca tego roku otworzyć. "Jak wiemy doskonale, cuda się zdarzają, jeżeli są poprzedzone ciężką pracą, i ta ciężka praca, ogromnie ciężka praca, została tutaj wykonana" - podkreślił szef rządu.

Do 2025 roku zamkniemy program budowy autostrad w Polsce - powiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości otwarcia autostradowej obwodnicy Częstochowy.

"Po tym jak nierzetelny wykonawca zszedł z budowy, znaleźli się wykonawcy, którzy pracując 7 dni w tygodniu zrealizowali tę inwestycję"

Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk

Dodał, że dzięki odważnym decyzjom rządu, do 2025 roku zamknięty zostanie program budowy autostrad w Polsce. "Ukończymy autostradę A1, A2, A6 i autostradę A18, tym samym pozostanie nam do zrealizowania bardzo ambitny program budowy pozostałej sieci dróg ekspresowych, w tym Via Carpatia, S11, S12, S47" - wymienił. (PAP)

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego