Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

12 osób związanych z kibolami Ruchu Chorzów, w tym z Psychofans trafi do więzienia?

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom wchodzącym w skład dwóch grup przestępczych kierowanych przez Adama S. ps. "Apacz" – powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Grupy "Apacza" były związane ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów.

Według śledczych kierowane przez Adama S. ps. "Apacz" grupy przestępcze działały od 2015 do kwietnia 2017. Brało w nich udział kilkunastu mężczyzn ze Śląska i innych regionów Polski.

"Jedna z nich dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania z terytorium Holandii znacznych ilości środków odurzających, a następnie prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski” – wskazała Ewa Bialik, która dodała, że grupa mogła przewieźć najmniej 30 kilogramów o łącznej czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy złotych.

Natomiast druga grupa – według prokuratury - kradła lawety samochodów ciężarowych i tiry z naczepami.

"Adam S. jest również powiązany z członkami zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich tzw. grupy +Psychofans+" – poinformowała prokurator.

Jak zaznaczyła rzecznik Prokuratury Krajowej ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, "stało się możliwe między innymi dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora". "Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy" - dodała.

Za zarzucane im przestępstwa w akcie oskarżenia grozić do 15 lat więzienia.

Czytaj także: Proces "Psycho Fans"

Prokurator dodała, że działalność grup "Apacza" jest częścią prowadzonego śledztwa dotyczącego grup przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów. "W ramach tego postępowania dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 95 osób" – powiedziała Bialik, która zaznaczyła, że "w dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności". (PAP)