Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

8 października wyjaśnienia oskarżonych w sprawie "Psycho Fans" [FOTO]

Wiadomości
8 października Sąd Okręgowy w Katowicach ma rozpocząć odbieranie wyjaśnień od oskarżonych o udział w gangu, skupionym wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako "Psycho Fans". W środę ruszył proces, w którym odpowiada 48 osób.

To jedna z największych spraw, dotyczących przestępczości pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami.

Na poprzednim posiedzeniu, pod koniec sierpnia, przez kilka godzin trwało załatwianie spraw proceduralnych i rozpoznawania wniosków. Także w środę obrona złożyła wnioski, które dotyczyły m.in. wyłączenia jawności rozprawy - część oskarżonych zarzuciła dziennikarzom relacjonującym proces, że ich zniesławiają, przypisując im czyny, których się nie dopuścili i podając dane, umożliwiające ich identyfikację. Jeden z podsądnych oświadczył, że w internecie pojawiło się jego zdjęcie.

Sędzia Ewa Wrońska pouczyła oskarżonych, że mogą wnieść pozew o ochronę dóbr osobistych do sądu cywilnego. Prokurator Marcin Michalski rozpoczął odczytywanie zarzutów z aktu oskarżenia dopiero tuż przed południem, choć sprawa była wyznaczona na 9.30.

Po wystąpieniu oskarżyciela, kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 8 października. Wtedy mają składać wyjaśnienia pierwsi oskarżeni. Sprawa odbywa się w specjalnie strzeżonej sali na terenie koszar policji w Katowicach, gdzie toczyły się inne procesy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

Według oskarżycieli grupa działała od 2010 do 2017 r. Oskarżeni odpowiadają m.in. za handel dużymi ilościami narkotyków, kradzieże z włamaniami, rozboje i pobicia. Skutkiem jednego z brutalnych pobić była śmierć kibica konkurencyjnej drużyny piłkarskiej. W innym przypadku sprawcy pocięli maczetami mężczyznę, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Najcięższe zarzuty – zabójstwa i usiłowania zabójstwa - usłyszało dwóch oskarżonych. Akt oskarżenia wymienia także m.in. ciężkie uszkodzenia ciała i rozboje z użyciem maczet.

Według prokuratury grupą kierowali Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. Lucky i Maciej S. ps. Maciuś, a w jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn ze Śląska i z innych regionów Polski. Większość oskarżonych była wcześniej karana, a popełniając przestępstwa mieli się posługiwać maczetami, młotkami i pałkami.

Według prokuratury, ujawnienie rozmiaru i szczegółów działalności gangu stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego. Na współpracę z policją i prokuraturą zdecydowało się także kilku innych podejrzanych. Dzięki wyjaśnieniom, w których mieli ujawnić przestępstwa popełniane przez członków grupy, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Akt oskarżenia objął pierwotnie 53 osoby. Teraz na wokandzie jest 48 nazwisk. Sprawy kilku oskarżonych sąd wyłączył do odrębnych postępowań.

Spośród oskarżonych nadal jest aresztowanych około 30 osób. W ramach dotychczasowego śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, skupionej wokół tzw. pseudokibiców "Psycho Fans" Ruchu Chorzów, zarzuty usłyszało około 100 osób. (PAP)

zdjęcia: CBŚP/PAP