Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-2 °C
AAA

262 wnioski w ramach pilotażu programu „Czyste Powietrze”

#EkoSilesia
262 wnioski o dofinansowanie złożono w ramach pilotażu rządowego programu „Czyste Powietrze”, który NFOŚiGW zrealizował z władzami dwóch gmin - Zabierzów w Małopolsce i Wilkowice w woj. śląskim.

Jak podkreślił NFOŚiGW w środowym komunikacie, w ciągu dwóch miesięcy trwania pilotażu przygotowano więcej wniosków o dofinansowanie wymiany starych pieców oraz prac termomodernizacyjnych, niż mieszkańcy tych gmin złożyli samodzielnie w ciągu 1,5 roku - takich wniosków było 184.

Jak ocenił cytowany w komunikacie prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny, efekty są wspólnym sukcesem NFOŚiGW oraz wójtów Zabierzowa i Wilkowic - dwóch gmin wiejskich usytuowanych na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

„Kompleksowe wsparcie informacyjno-doradcze, setki rozmów z mieszkańcami, którzy zostali ukierunkowani na właściwy sposób walki ze smogiem w swojej gminnej społeczności i przede wszystkim zaangażowanie samorządów jako lokalnych ambasadorów "Czystego Powietrza" to gotowy przepis na efektywną wymianę kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych w całej Polsce” – podsumował szef NFOŚiGW.

Czytaj także: Będzie zawieszenie systemu opłat za emisję dwutlenku węgla?

Finansowane przez NFOŚiGW działania informacyjno-doradcze, kierowane do wszystkich mieszkańców Zabierzowa oraz Wilkowic zainteresowanych programem „Czyste Powietrze”, objęły: akcje promocyjne, spotkania informacyjne z udziałem wójtów gmin i gminnych ekodoradców z udziałem blisko 1 tys. uczestników, dyżury konsultacyjne oraz doradztwo w indywidualnych domach (z porad ekspertów skorzystało ok. 900 osób).

Konsultanci „Czystego Powietrza” pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w Krakowie i Katowicach. 181 złożonych wniosków o dofinansowanie dotyczyło gminy Zabierzów (70 proc.), a 81 - gminy Wilkowice (30 proc.). (PAP)


Komentarze