Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

10 osób w śląskich szpitalach z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

W śląskich szpitalach na obserwacji przebywa 10 osób w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a 368 osób objęto nadzorem epidemiologicznym - poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W szpitalach regionu w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa obowiązuje stan podwyższonej gotowości.

„Obecnie pod nadzorem śląskich służb sanitarnych przebywa 368 osób, 10 zaś jest hospitalizowanych” - podała w sobotę Kucharzewska. „Na 35 podmiotów leczniczych z regionu został nałożony obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego” - dodała.

Podkreśliła, że chodzi o zabezpieczenie spowodowane zagrożeniem pojawienia się koronawirusa na terenie województwa.

Zgodnie z przepisami określone podmioty powinny w stanie podwyższonej gotowości przeprowadzić m.in.: alarmowanie personelu, przygotowanie całej jednostki lub wybranych oddziałów do przyjęcia chorych lub pacjentów z podejrzeniem wystąpienia symptomów wirusa, przygotowanie dodatkowych łóżek w wyznaczonych oddziałach lub tymczasową reorganizację w oddziałach, które mogą stanowić rezerwowe miejsce hospitalizacji, podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w leki, środki medyczne, diagnostyczne, czy zapewnienie sprawnej łączności.

„Musimy być przygotowani pod każdym względem, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia medycznego, dlatego podjęliśmy takie działania. Systematycznie spotykamy się ze służbami kryzysowymi i analizujemy sytuację” - zapewnił, cytowany przez Kucharzewską, wojewoda Jarosław Wieczorek.

W Polsce dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem. Rząd zapewnił, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, opinia publiczna zostanie o tym niezwłocznie poinformowana.

Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Szef rządu uruchomił ponadto 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły starać się szpitale na przygotowania związane z koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Od 31 grudnia 2019 r. do 29 lutego br. zanotowano 85 tys. 203 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 921 zgonów – podał w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny. (PAP)


Komentarze