Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Zakończył się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej [FOTO]

Skocz w Beskidy
Wisła
fot. Magdalena Klyta
Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Właśnie zakończyła się jej 59. edycja. Na deskach beskidzkich amfiteatrów wystąpiło około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Zajrzeliśmy z aparatem na ostatni dzień największego festiwalu folklorystycznego.

Tydzień Kultury Beskidzkiej wrócił w tym roku po pandemicznych obostrzeniach w pełnym wymiarze. W jego trakcie wystapiło prawie 90 zespołów folklorystycznych z Polski, Chorwacji i Wysp Zielonego Przylądka. Na odwiedzających czekała m.in. góralska potańcówka przed amfiteatrem, wybory najszwarniejszego górala, jarmark i wiele atrakcji, które jak co roku przyciągnęły do Perły Beskidów tłumy.

W trakcie Tygodnia, oprócz codziennych koncertów w amfiteatrze, czekał szereg atrakcji dodatkowych. Jak co roku, w Wiśle odbywały się dopołudniowe koncerty na małej scenie, która znajduje się na Placu Hoffa. Na gości czekał także barwny Jarmark TKB, na którym pojawili się twórcy ludowi i artyści. Dodatkowo w weekendy  można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych a góralska muzyka trafiła także na górskie szlaki.

Ostatniego dnia w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny zaprezentowały się dobrze znane już beskidzkiej publiczności zespoły: "Wańcy" z Wisły, "Kęty" z Kęt, "Klimczok" ze Szczyrku, "Zbyrcok" z Juszczyna, "Istebna" z Istebnej oraz zespół NÓGRAD z Węgier i USKUDAR z Turcji. Gości z całego Śląska i nie tylko nie brakowało. Mimo zmiennej pogody na zakończenie TKB dojechali nawet rowerzyści z Mysłowic! 

Jak co roku dużym zainteresowniem cieszył się Jarmark TKB. Na Placu Hoffa można znaleźć rękodzieło artystyczne i twórców ludowych, w tym słynne koronki, oryginalne oscypki i rzeźby w drewnie.  W niedzielę, 7 sierpnia, oprócz koncertu, odbyła się także druga edycja konkursu na „Najszwarniejszego Górala” oraz ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko podczas Jarmarku TKB.