Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Wycieczka z Brennej na Trzy Kopce Wiślańskie

Skocz w Beskidy
TAGI Brenna, trasy rowerowe
Trasa łatwa, bardzo ciekawa z jednym trudniejszym podjazdem na Trzy Kopce Wiślańskie z pięknymi widokami na masyw Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego i Równicy. Szczególnie atrakcyjne dla wszystkich kolarzy powinny być: Park Turystyki, Park Linowy „Orla Perć”, Obserwatorium Nietoperzy, Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Dolina Leśnicy” w Brennej, schronisko „Telesforówka” na Trzech Kopcach Wiślańskich, Chlebowa Chata w Górkach Małych, leśna szutrowa droga trawersująca zbocza Lipowskiego Gronia i Żarnowca, Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, Pijalnia Uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu.

Przebieg trasy

Przebieg trasy: Brenna – Brenna Leśnica – Trzy Kopce Wiślańskie – Zakrzosek – Ustroń Dobka – Ustroń Zawodzie – trawers Lipowskiego Gronia – Brenna Skrzyżowanie – Brenna

Długość trasy: 34,4 km

Czas jazdy: około 2 godzin 30 minut

Suma podjazdów: 806 m

Najwyższy punkt trasy:  810 m.n.p.m

Najniższy punkt trasy: 360 m.n.p.m.

Opis trasy

Startujemy z placu przed budynkiem Urzędu Gminy, w którym mieści się punkt Informacji Turystycznej. Przechodzimy przez drogę i znajdujemy się w Parku Turystyki, gdzie możemy pograć w piłkę na boiskach wielofunkcyjnych czy wypożyczyć kije do minigolfa. Na rozgrzewkę skorzystajmy z siłowni na wolnym powietrzu. Dzieciom polecamy plac zabaw. Szutrową drogą biegnącą wałem Brennicy jedziemy w dół rzeki i widzimy Park Linowy „Orla Perć” z trasami rozmieszczonymi na różnych poziomach i o różnym stopniu trudności. Dla najmłodszych przygotowano tutaj trasę „Maluch” z biletem całodziennym. Dojeżdżamy do stacji paliw położonej przy wylocie doliny Brenna Leśnica. 100 m poniżej znajduje się jedyne w Polsce Obserwatorium Nietoperzy. Tutaj każdy może z bliska przyjrzeć się życiu tych niezwykłych latających ssaków. Poddasze budynku szkoły zamieszkują dwa gatunki nietoperzy: podkowiec mały oraz nocek duży. Ulicą Leśnica jedziemy w górę doliny i docieramy do Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Dolina Leśnicy”. Ośrodek oferuje noclegi, restaurację oraz strefę SPA z basenem, saunami i jacuzzi. Za dolną stacją wyciągu narciarskiego Ski Dolina skręcamy w prawo i zielonym szlakiem turystycznym rozpoczynamy podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie. To najwyższy punkt dzisiejszej trasy z pięknymi widokami na masyw Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego i Równicy. Na szczycie Trzech Kopców Wiślańskich polecamy szybki posiłek i odpoczynek w schronisku „Telesforówka”. Z Trzech Kopców zjeżdżamy najpierw żółtym, a po kilkuset metrach niebieskim szlakiem turystycznym na przełęcz Zakrzosek. Czarnym szlakiem turystycznym zjeżdżamy do Ustronia Dobki. Ulicami Furmańską i Polańską jedziemy do Ustronia Jaszowca. Przed mostem na Wiśle skręcamy w prawo i ulicą Wczasową dojeżdżamy do przełęczy Skalica. Ze Skalicy zjeżdżamy ulicami Turystyczną i Skalica do wylotu ulicy Sanatoryjnej. Przejeżdżamy całą dzielnicę uzdrowiskową Ustroń Zawodzie. Dojeżdżamy do Szpitala Reumatologicznego, skręcamy w prawo i ulicami Leczniczą i Źródlaną jedziemy czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Równicy. Za ostatnimi zabudowaniami opuszczamy czerwony szlak turystyczny (odbija w prawo), a my rozpoczynamy podjazd na trawers Lipowskiego Gronia i Żarnowca czerwonym szlakiem spacerowym (szlak Źródlany). Piękną leśną drogą pnącą się zboczami Żarnowca i Lipowskiego Gronia jedziemy w kierunku Brennej Skrzyżowanie. Polecamy podjechać do znajdującej się w pobliżu Chlebowej Chaty, w której możemy wziąć udział w warsztatach wypieku chleba, wyrobu masła i dowiedzieć się co nieco o życiu pszczół. Przejeżdżamy przez most na Brennicy i kierujemy się w prawo do centrum Brennej.

Zalecane opony

średnio-szerokie, szerokie ze średnim lub grubym bieżnikiem

Odcinki „z buta”

fragment zielonego szlaku turystycznego na Trzy Kopce (150 m)

Uwaga na

- niebezpieczny zjazd z przełęczy Zakrzosek czarnym szlakiem do Dobki
- ruch samochodowy na drogach publicznych
- zwiększony ruch pieszych na szlakach turystycznych