Wycieczka z Brennej na Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy kopce wislanskie szczyt

Redakcja

3 czerwca, 2020

Trasa łatwa, bardzo ciekawa z jednym trudniejszym podjazdem na Trzy Kopce Wiślańskie z pięknymi widokami na masyw Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego i Równicy. Szczególnie atrakcyjne dla wszystkich kolarzy powinny być: Park Turystyki, Park Linowy „Orla Perć”, Obserwatorium Nietoperzy, Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Dolina Leśnicy” w Brennej, schronisko „Telesforówka” na Trzech Kopcach Wiślańskich, Chlebowa Chata w Górkach Małych, leśna szutrowa droga trawersująca zbocza Lipowskiego Gronia i Żarnowca, Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, Pijalnia Uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu.

Przebieg trasy

Przebieg trasy: Brenna – Brenna Leśnica – Trzy Kopce Wiślańskie – Zakrzosek – Ustroń Dobka – Ustroń Zawodzie – trawers Lipowskiego Gronia – Brenna Skrzyżowanie – Brenna

Długość trasy: 34,4 km

Czas jazdy: około 2 godzin 30 minut

Suma podjazdów: 806 m

Najwyższy punkt trasy:  810 m.n.p.m

Najniższy punkt trasy: 360 m.n.p.m.

Opis trasy

Startujemy z placu przed budynkiem Urzędu Gminy, w którym mieści się punkt Informacji Turystycznej. Przechodzimy przez drogę i znajdujemy się w Parku Turystyki, gdzie możemy pograć w piłkę na boiskach wielofunkcyjnych czy wypożyczyć kije do minigolfa. Na rozgrzewkę skorzystajmy z siłowni na wolnym powietrzu. Dzieciom polecamy plac zabaw. Szutrową drogą biegnącą wałem Brennicy jedziemy w dół rzeki i widzimy Park Linowy „Orla Perć” z trasami rozmieszczonymi na różnych poziomach i o różnym stopniu trudności. Dla najmłodszych przygotowano tutaj trasę „Maluch” z biletem całodziennym. Dojeżdżamy do stacji paliw położonej przy wylocie doliny Brenna Leśnica. 100 m poniżej znajduje się jedyne w Polsce Obserwatorium Nietoperzy. Tutaj każdy może z bliska przyjrzeć się życiu tych niezwykłych latających ssaków. Poddasze budynku szkoły zamieszkują dwa gatunki nietoperzy: podkowiec mały oraz nocek duży. Ulicą Leśnica jedziemy w górę doliny i docieramy do Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Dolina Leśnicy”. Ośrodek oferuje noclegi, restaurację oraz strefę SPA z basenem, saunami i jacuzzi. Za dolną stacją wyciągu narciarskiego Ski Dolina skręcamy w prawo i zielonym szlakiem turystycznym rozpoczynamy podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie. To najwyższy punkt dzisiejszej trasy z pięknymi widokami na masyw Klimczoka, Błatniej, Skrzycznego i Równicy. Na szczycie Trzech Kopców Wiślańskich polecamy szybki posiłek i odpoczynek w schronisku „Telesforówka”. Z Trzech Kopców zjeżdżamy najpierw żółtym, a po kilkuset metrach niebieskim szlakiem turystycznym na przełęcz Zakrzosek. Czarnym szlakiem turystycznym zjeżdżamy do Ustronia Dobki. Ulicami Furmańską i Polańską jedziemy do Ustronia Jaszowca. Przed mostem na Wiśle skręcamy w prawo i ulicą Wczasową dojeżdżamy do przełęczy Skalica. Ze Skalicy zjeżdżamy ulicami Turystyczną i Skalica do wylotu ulicy Sanatoryjnej. Przejeżdżamy całą dzielnicę uzdrowiskową Ustroń Zawodzie. Dojeżdżamy do Szpitala Reumatologicznego, skręcamy w prawo i ulicami Leczniczą i Źródlaną jedziemy czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Równicy. Za ostatnimi zabudowaniami opuszczamy czerwony szlak turystyczny (odbija w prawo), a my rozpoczynamy podjazd na trawers Lipowskiego Gronia i Żarnowca czerwonym szlakiem spacerowym (szlak Źródlany). Piękną leśną drogą pnącą się zboczami Żarnowca i Lipowskiego Gronia jedziemy w kierunku Brennej Skrzyżowanie. Polecamy podjechać do znajdującej się w pobliżu Chlebowej Chaty, w której możemy wziąć udział w warsztatach wypieku chleba, wyrobu masła i dowiedzieć się co nieco o życiu pszczół. Przejeżdżamy przez most na Brennicy i kierujemy się w prawo do centrum Brennej.

Zalecane opony

średnio-szerokie, szerokie ze średnim lub grubym bieżnikiem

Odcinki „z buta”

fragment zielonego szlaku turystycznego na Trzy Kopce (150 m)

Uwaga na

- niebezpieczny zjazd z przełęczy Zakrzosek czarnym szlakiem do Dobki
- ruch samochodowy na drogach publicznych
- zwiększony ruch pieszych na szlakach turystycznych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.4µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3