Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Wycieczka na Trzy Kopce Wiślańskie

Skocz w Beskidy
TAGI szlaki turystyczne, Wisła
W drogę wyruszamy ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko...

Cel wycieczki: Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP, PKS)
Koniec trasy: Wisła Gościejów (PKS)
Wejście: szlak żółty (1 h 30 min)
Zejście: szlak żółty (30 min ) + szlak czarny (1 h 15 min)

W drogę wyruszamy ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko, gdzie rozpoczyna się żółty szlak turystyczny prowadzący do Przełęczy Salmopolskiej. Początkowo idziemy deptakiem głównym przez centrum miasteczka, aż do ulicy Olimpijskiej, gdzie skręcamy w lewo. Przekraczamy rzekę, mijamy ośrodek sportowy „Start” i dochodzimy do ul. 11 listopada. Przez moment szlak biegnie bardzo stromą ulicą pod górkę, jednak po chwili marszu opuszczamy asfalt i kontynuujemy wędrówkę leśną ścieżką. Wkrótce wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie żółty szlak skręca w lewo. Można zrobić sobie tutaj krótki postój, gdyż z pobliskiej polany roztacza się ładny widok.

Widok ze szlaku na Trzy Kopce WiślańskieŻółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

Następnie idziemy pod górkę drogą asfaltową, która wraz ze wzrostem wysokości zapewnia coraz ładniejsze widoki. Dalej czeka nas kilkusetmetrowy, niemalże płaski, asfaltowy odcinek szlaku. Po obu jego stronach rozciągają się pola i łąki, znad których wyłania się malowniczy górski krajobraz. Wkrótce droga staje się nieco bardziej stroma, asfalt się kończy i zaczyna się wędrówka przez las. Po chwili mijamy skałkę położoną w lesie, po lewej stronie drogi.

Żółty szlak na Trzy Kopce WiślańskieSkałka przy szlaku na Trzy Kopce

Podążając dalej zdobywamy Kamienny – mało znany szczyt liczący 790 m n.p.m., z którego podziwiać można zachwycającą panoramę Beskidów.

Kamienny - widokKamienny - widok

Droga z Kamiennego na Trzy Kopce Wiślańskie nie jest długa i po około 15 minutach marszu stajemy na szczycie góry (810 m n.p.m.). Nazwa „Trzy Kopce Wiślańskie” nie pochodzi od kształtu góry, lecz od znajdujących się tu kiedyś kopców granicznych Wisły, Brennej i Ustronia, którymi oznaczano niegdyś granice osad.

Trzy Kopce Wiślańskie - widokTrzy Kopce Wiślańskie - widok

Trzy Kopce Wiślańskie stanowią jeden z ciekawszych punktów widokowych w okolicach tych miejscowości. Pięknie widać stąd m.in. Orłową, Równicę, Skrzyczne, Stary Groń w Brennej oraz wiele innych szczytów i pasm górskich. Panorama z tego miejsca jest naprawdę imponująca.

Widok z Trzech Kopców WiślańskichWidok z Trzech Kopców Wiślańskich

Na Trzech Kopcach Wiślańskich rozpoczyna się szlak niebieski prowadzący na Orłową (1 h 15 min) i Równicę (2 h 30 min), szlak zielony prowadzący do Brennej Leśnicy PKS (1 h), na Stary Groń (2 h 30 min) i do Brennej Centrum (3 h 15 min), a także szlak żółty prowadzący do Przełęczy Salmopolskiej (2 h).

Idziemy dalej żółtym szlakiem wiodącym grzbietem góry i po chwili docieramy do Przytuliska "Telesforówka"  – punktu gastronomicznego i obiektu oferującego noclegi. Można tu się posilić i zrobić zapasy na dalszą drogę, a także nadal podziwiać górski krajobraz, w szczególności Skrzyczne. Żółty szlak prawie przez cały czas biegnie łagodnie w dół. Po około 30 minutach wędrówki docieramy do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak czarny – za szczytem Gościejów (812 m n.p.m.) należy odbić w prawo, w leśną ścieżkę wiodącą stromo w dół.

Czarny szlak do Wisły GościejówCzarny szlak do Wisły Gościejów

Zejście przez las czarnym szlakiem jest strome i kamieniste. Po kilkunastu minutach docieramy do potoku, przy którym napotykamy rozwidlenie dróg. Czarny szlak odbija tutaj lekko w prawo i przez moment biegnie pod górkę. Idąc dalej przez las dochodzimy do zabudowań i ul. Gościejów. Prowadzi ona do ul. Wyzwolenia, gdzie znajduje się przystanek PKS, stanowiący kres naszej wycieczki.

Źródło: BeskidSlaski.pl


Komentarze