Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Wycieczka na Równicę z Brennej.

Skocz w Beskidy
TAGI Brenna, szlaki turystyczne
Z okolic szczytu Równicy rozciąga się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Z Brennej Ośrodka Zdrowia

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,55 h / 1 h

Szlak ten nosi imię Edmunda Kaźmierczaka - prezesa Górnośląskiego Oddziału PTT i głównego inicjatora budowy schroniska na Równicy. Wyprawę rozpoczynamy od Brennej Ośrodek Zdrowia i skręcamy do doliny Leśnicy, mijając czarny szlak oraz kamieniołom Tokarzówka. Tuż za mostem na potoku Leśnica skręcamy w prawo. Początkowo ścieżka wiedzie przez las a następnie skrajem polany, która prowadzi do przysiółka Do Dudki. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i maszerujemy leśną ścieżką do kolejnej polany. W tym miejscu skręcamy za zielonymi znakami w prawo i wchodzimy do bukowo - świerkowego lasu. Przed nami dłuższe podejście prowadzące na główny grzbiet Równicy. Napotykamy na niebieski szlak turystyczny wiodący z Orłowej na Równicę. Grzbietową przecinką dochodzimy do szczytu Równicy. Do schroniska schodzimy za żółtymi znakami.

Z Brennej Skrzyżowanie

Kolor szlaku: czarny, żółty
Czas przejścia: 2 h / 1,30 h

Zanim wyruszymy w trasę warto zwiedzić Chlebową Chatę, znajdującą się w Górkach Małych. Z Brennej Skrzyżowanie za znakami czarnego szlaku podążamy wąską drogą pomiędzy zabudowaniami. Po 15 minutach marszu docieramy do rozwidlenia dróg, gdzie znajduję się grota Matki Bożej Fatimskiej. Kierujemy się w prawo i po przebyciu około 1,4 km docieramy do żółtych oznaczeń prowadzących na Równicę. Po pokonaniu stromego zbocza idziemy już łagodniejszą ścieżką. Podczas wędrówki widzimy roztaczający się piękny widok na Ustroń i Brenną. Po godzinie marszu zdobywamy szczyt Równicy. Schodząc ze szczytu w kierunku Ustronia dojdziemy do schroniska PTTK. Skąd roztacza się panorama na pasmo Czantorii Wielkiej i Małej, Tuł, Soszów, Skrzyczne, Malinowską Skałę i Baranią Górę.

Mapa interaktywna:

http://emapy.com/brenna/#c=494535,206289&l=2&e=szlaki,rowerowe,narciarskie,dydaktyczne,streets,urzedy,zabytki&t=layers&g=

Foto: Gmina Brenna