Wycieczka na Klimczok przez Os. Podmagurskie

Klimczok widok 375

Redakcja

15 maja 2020

Wycieczkę na Klimczok rozpoczynamy w centrum Szczyrku.

Cel wycieczki: Klimczok (1117 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Centrum
Koniec trasy: Szczyrk Biła PKS lub Szczyrk Centrum
Wejście: szlak niebieski (1 h 50 min)
Zejście: szlak zielony (1 h 30 min)

Wycieczkę niebieskim szlakiem na Klimczok rozpoczynamy w centrum Szczyrku, przy skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej oraz Górskiej, naprzeciwko charakterystycznej Starej Karczmy. Podążamy prosto ul. Górską, mijamy przystanek autobusowy i na wysokości wyciągu narciarskiego Beskidek odbijamy w prawo – w ul. Wrzosową. Niebieski szlak nadal prowadzi tutaj asfaltem, ale droga robi się coraz bardziej stroma.

Stara Karczma w SzczyrkuPodejście na Górkę w Szczyrku

Po kilkuset metrach marszu docieramy do Sanktuarium na Górce – miejsca Kultu Maryjnego, w którym pod koniec XIX wieku ukazywała się Matka Boska. Z okolic kościoła roztacza się ładny widok na Skrzyczne, więc warto zrobić sobie tutaj postój i odpocząć chwilę w ciszy i spokoju.

Sanktuarium na Górce w SzczyrkuWidok z Górki na Skrzyczne

Przy Sanktuarium rozstajemy się na moment z drogą asfaltową i podążając za znakami niebieskiego szlaku rozpoczynamy strome, kamieniste, ale niezbyt długie podejście przez las. Po chwili wysiłku docieramy do asfaltu i dalej idziemy pod górkę. Wkrótce napotykamy drogowskaz, przy którym skręcamy w lewo i kontynuujemy marsz asfaltem. Dalsza droga nie jest stroma, a nasza wędrówka zamienia się w lekki spacerek. Szlak prowadzi tutaj przez otwartą przestrzeń, dzięki czemu podziwiać można górski krajobraz.

Niebieski szlak na KlimczokNiebieski szlak na Klimczok

Później trasa robi się nieco bardziej stroma, a na miejscu asfaltu pojawiają się płyty betonowe i kamienie. Zabudowania, które mijamy i widzimy w okolicy to Osiedle Podmagurskie. Wkrótce szlak doprowadza nas do charakterystycznego ogrodzenia z żółtych, drewnianych bali. Tuż przed nim warto odbić na moment w lewo, gdyż roztacza się stamtąd wspaniały widok.

Widok ze szlaku na KlimczokWidok ze szlaku na Klimczok

Idąc dalej pod górkę bardzo kamienistą drogą, docieramy do skraju lasu i kolejnego punktu widokowego. Zobaczyć stąd można m.in. Wielką Czantorię (łatwo ją rozpoznać po wieży widokowej na szczycie) oraz liczne odległe szczyty górskie. Panorama jest naprawdę imponująca i miejsce to doskonale nadaje się na dłuższy postój.

Widok ze szlaku na KlimczokWidok ze szlaku na Klimczok

Dalej szlak prowadzi drogą gruntową przez las. Pokonawszy kilkaset metrów napotykamy drogowskaz stojący przy skrzyżowaniu leśnych dróg. Idziemy prosto niebieskim szlakiem i czeka nas teraz dosyć męczące podejście kamienistą i stromą drogą. Nagrodą za podjęty wysiłek są malownicze widoki, które pojawiają się między drzewami porastającymi stok góry. Podejście kończy się na Siodle pod Klimczokiem – położonej na wysokości 1040 m n.p.m. przełęczy pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.).

Siodło pod Klimczokiem stanowi węzeł szlaków turystycznych. Można stąd podążyć czerwonym szlakiem przez Szyndzielnię do Mikuszowic Śląskich w Bielsku-Białej (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Karkoszczonkę (45 min), a dalej na Przełęcz Salmopolską (3 h 15 min). Podejście na Klimczok zajmuje około 10 min, ale jest dosyć męczące z uwagi na stromiznę.

Podejście na Klimczok z SiodłaWidok z Klimczoka

Ze szczytu Klimczoka roztacza się piękny widok – przy ładnej pogodzie wspaniale widać Kotlinę Żywiecką, Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele, a nawet Tatry. Można też podziwiać część Beskidu Małego w okolicach Bielska-Białej. Na szczycie znajduje się kilka drewnianych ławek, na których można odpocząć, a także drogowskaz kierujący żółtym szlakiem do schroniska na Błatniej (1 h 15 min).
My jednak schodzimy do Siodła pod Klimczokiem i podążamy prosto w stronę schroniska "Klimczok" położonego w rzeczywistości pod szczytem Magury. W schronisku znajduje się bufet i duża sala konsumpcyjna, więc można zrobić tutaj dłuższy postój na posiłek.

Schronisko KlimczokSchronisko Klimczok

Przy schronisku znajduje się kolejny węzeł szlaków turystycznych. Można stąd zejść niebieskim szlakiem do Bystrej Wilkowice PKP (2 h), żółtym szlakiem do Mesznej PKS (2 h) i do Bystrej Wilkowice PKP (2 h 45 min), czerwonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), a także do Szczyrku Doliną Biłej (1 h 30 min).

Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem przez las. Droga nie jest stroma i maszeruje się bardzo przyjemnie. Wkrótce po prawej stronie pojawiają się malownicze widoki. Przepięknie widać Beskid Żywiecki, Babią Górę oraz Skrzyczne, które prezentuje się naprawdę okazale.

Widok ze szlaku na KlimczokWidok na Skrzyczne

Spoglądając w dół zobaczymy Szczyrk i zabudowania rozproszone na stokach gór. Patrząc w kierunku południowo – zachodnim podziwiać można pasmo górskie otaczające Szczyrk od północy, obejmujące Beskidek, Hyrcę, Beskid Węgierski i Kotarz. W oddali widać Wielką Czantorię, Stożek Wielki oraz Kiczory w okolicach Wisły.

Kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem, który wkrótce zakręca w prawo i prowadzi łagodnie w dół szeroką drogą. Stok góry nie jest tutaj gęsto zalesiony, więc podczas marszu podziwiać można górski krajobraz.

Zielony szlak z Klimczoka do SzczyrkuZielony szlak z Klimczoka do Szczyrku

Po kilkunastu minutach docieramy do skrzyżowania leśnych dróg, które mijaliśmy wchodząc na górę. Idziemy cały czas prosto szeroką drogą prowadzącą do Doliny Biłej.

Uwaga! Przy drugim zakręcie w lewo zielony szlak odbija z szerokiej drogi i biegnie dalej prosto!
Później szlak przecina niewielki potok, a następnie skręca w lewo. Dalej podążamy przez cały czas prosto, mijamy zabudowania i po kilkuset metrach marszu docieramy do przystanku PKS Szczyrk Biła. Można stąd podjechać autobusem do Szczyrku Centrum lub iść do miasteczka pieszo asfaltową drogą, która kończy się przy Starej Karczmie.

Źródło: BeskidSlaski.pl 

powiązane artykuły:

11 skrzyczne widok5zn 800
Turystyka 4 maja 2020

Wycieczka na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Malinów i Przełęcz Salmopolską (5 h 30 min)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.3µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3