Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Wycieczka na Kiczory przez Stożek Wielki

Skocz w Beskidy
TAGI szlaki turystyczne, Wisła
Wycieczkę na Kiczory przez Stożek Wielki rozpoczynamy na stacji PKP Wisła Głębce.

Cel wycieczki: Stożek Wielki (978 m n.p.m), Kiczory (990 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Głębce (PKP)
Koniec trasy: Wisła Głębce (PKP)
Wejście: szlak zielony na Stożek Wielki (1 h 45 min) i dalej na Kiczory (+ 30 min)
Zejście: szlak czerwony (15 min) + szlak niebieski (1 h)

Wycieczkę na Kiczory przez Stożek Wielki rozpoczynamy na stacji PKP Wisła Głębce. Podążając za znakami zielonego szlaku, na Stożek powinniśmy dotrzeć w 1 h 45 min, natomiast droga na Kiczory zajmuje dodatkowe 30 min szlakiem zielonym i czerwonym.
Początkowo idziemy lekko pod górkę drogą asfaltową, która po chwili odbija w lewo. My jednak podążamy prosto i docieramy do wiaduktu kolejowego z 1933 r. o długości 122 m (interesujący obiekt).

Wiadukt kolejowy Wisła GłębceZielony szlak na Stożek

Skręcamy w lewo w ul. Turystyczną (nad którą przebiega wiadukt) i rozpoczynamy około 30 min. marsz asfaltem wzdłuż potoku Łabajów. Mijamy przystanek PKS Wisła Łabajów, idziemy cały czas prosto i wkrótce dochodzimy do ciemnej, drewnianej chaty. Odbijamy tutaj w prawo, wchodzimy w las i rozpoczynamy podejście drogą gruntową. Szlak nie jest tu zbyt stromy, więc bez większego wysiłku docieramy do otwartej przestrzeni i zabudowań. Dalej droga wiedzie skrajem pola i dużej polany, co gwarantuje ładne widoki. Pięknie widać stąd masyw Stożka Wielkiego, a także łąki, pastwiska i gospodarstwa położone na stokach.

Zielony szlak na StożekZielony szlak na Stożek

Zielony szlak prowadzi dalej przez las niezbyt stromą, lecz kamienistą drogą. Wkrótce jednak nachylenie trasy wzrasta i rozpoczynamy strome i męczące podejście. Po kilkunastu minutach zmagań docieramy do szerokiej drogi, wiodącej zakosami na szczyt góry. Dalsza część szlaku nie jest już tak wyczerpująca i pokonawszy kilkaset metrów, stajemy na grzbiecie Stożka Wielkiego.

Przy schronisku na StożkuSchronisko Stożek w Wiśle

Znajduje się tutaj schronisko PTTK, w którym można się posilić, liczne ławki, stoliki oraz mapa turystyczna. Warto zejść stokiem góry kilkanaście metrów w dół, gdyż roztacza się stąd piękny widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.

Widok ze Stożka w WiśleWidok ze Stożka w Wiśle

Sam szczyt Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) jest zalesiony i nie ma co liczyć na piękną panoramę. Można jednak na niego podejść niebieskim szlakiem (czeskim), choćby dla samego faktu zdobycia szczytu. Przy schronisku PTTK znajduje się drogowskaz. Idąc dalej czerwonym szlakiem dojść można do Przełęczy Kubalonki (2 h) oraz do schroniska PTTK na Polanie Przysłop (4 h), natomiast podążając w przeciwnym kierunku dotrzeć można na Soszów Wielki (1 h 15 min) i na Wielką Czantorię (3 h 15 min). Do Wisły Głębce PKP prowadzi stąd szlak zielony (1 h 30 min), a także niebieski przez Mrózków (1 h 45 min). Ze Stożka można też zejść żółtym szlakiem do Wisły Dziechcinki PKP (2 h).

Na Kiczory podążamy dalej za znakami czerwonego, zielonego i niebieskiego szlaku (ten ostatni wkrótce odbija w lewo). Droga nie jest trudna ani męcząca, gdyż przez cały czas prowadzi grzbietem górskim. Po kilkunastu minutach lekkiego marszu dochodzimy do interesujących skałek oraz punktu widokowego.

Skałki na KiczorachSkałki na Kiczorach

Można stąd podziwiać fantastyczną panoramę Beskidu Śląskiego. Kiczory to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicach Wisły.

Kiczory - widokWidok z Kiczorów

Dalsza droga na szczyt Kiczorów (990 m n.p.m.) zajmuje raptem kilka minut. Na szczycie zielony szlak odbija w prawo (do Istebnej Tartaku – 2 h 15 min), natomiast czerwony prowadzi w lewo, w dół. Schodzimy ze szczytu czerwonym szlakiem – dosyć stromą, kamienistą ścieżką (trzeba tutaj uważać). Dalej nasz szlak prowadzi przez las, gdzie po kilkuset metrach łączy się ze szlakiem niebieskim. Wkrótce wychodzimy z lasu i mijamy niewielką polanę, z której pięknie widać Stożek Wielki.

Stożek Wielki w WiśleSzlak Kiczory - Kubalonka

Później skręcamy w lewo, pokonujemy stromy, leśny odcinek i docieramy do miejsca, w którym czerwony szlak odbija w prawo, w kierunku Przełęczy Kubalonki (około 1 h). Warto zrobić sobie tutaj krótki postój, gdyż z pobliskiej polany roztacza się ładny widok.

Dalej idziemy niebieskim szlakiem prosto, przechodzimy między zabudowaniami, a po chwili gwałtownie skręcamy w prawo (trzeba uważać na oznaczenia szlaku) i podążamy leśną ścieżką w dół. Po chwili ścieżka zmienia się w dosyć szeroką drogę, którą wędrujemy przez kilkanaście minut. Nagle szlak odbija w lewo (uwaga na oznaczenia) i rozpoczyna się strome, kamieniste zejście wśród gęstych, iglastych drzew. Wkrótce docieramy do szerokiej, utwardzonej drogi i pokonawszy kilkaset metrów zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku, docieramy do stacji PKP Wisła Głębce, na której kończymy wycieczkę.

Źródło: BeskidSlaski.pl