Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Wycieczka na Baranią Górę i Polanę Przysłop

Skocz w Beskidy
TAGI Wisła, szlaki turystyczne
Wycieczkę na Baranią Górę najlepiej rozpocząć z przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula.

Cel wycieczki: Barania Góra (1220 m n.p.m.), Polana Przysłop
Początek trasy: Wisła Czarne Fojtula (PKS)
Koniec trasy: Wisła Czarne I (PKS)
Wejście: szlak niebieski (2 h 30 min)
Zejście: szlak czerwony (1 h) + szlak czarny (1 h 15 min)

Wycieczkę na Baranią Górę najlepiej rozpocząć z przystanku PKS Wisła Czarne Fojtula, do którego kursują autobusy z centrum Wisły. Można też tam dotrzeć niebieskim szlakiem spacerowym, który rozpoczyna się przy przystanku PKS Malinka Spółdzielnia (około 1 h 30 min). Z Czarnego Fojtula wyruszamy niebieskim szlakiem turystycznym, który w 2 h i 30 min powinien doprowadzić nas na Baranią Górę. Wraz z niebieskim szlakiem biegnie Ścieżka Przyrodniczo – Leśna.

Szlak wzdłuż Białej WisełkiBiała Wisełka

Przez pierwsze 2,5 kilometra trasy idziemy asfaltem, wzdłuż płynącej obok Białej Wisełki. Następnie niebieski szlak odbija w prawo, gdzie rozpoczyna się niezbyt strome podejście drogą gruntową. Podążając błotnistą i kamienistą drogą, po kilku minutach docieramy do słynnych Kaskad Rodła, zwanych również Kaskadami Białej Wisełki. Ten niewielki wodospad wygląda interesująca, warto zrobić sobie tutaj postój.

Kaskady Rodła, Biała WisełkaKaskady Rodła, Biała Wisełka

Dalej szlak wiedzie przez las, ale trasa nie jest monotonna. Podłoże pełne jest kamieni i korzeni, a wzdłuż drogi płynie górski potok, który kilkakrotnie przekraczamy. Po kilkudziesięciu minutach marszu wchodzimy na teren Rezerwatu Barania Góra im. K. Buzka. Rezerwat utworzony został w 1953 roku, w celu zachowania w stanie naturalnym okolic Baraniej Góry, skąd bierze początek Wisła.

Potok przy szlaku na Baranią GóręMostek na szlaku

Na obszarze Rezerwatu szlak prowadzi typową górską ścieżką, biegnącą przez las po zboczu góry. Odcinek ten nie jest stromy, więc wędrówka jest przyjemna. Samo podejście na szczyt Baraniej Góry jest natomiast strome, ale za to krótkie.

Barania Góra liczy 1220 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna (bezpłatna i zawsze otwarta) wieża widokowa oraz drewniane ławy, na których można odpocząć.

Wieża widokowa na Baraniej GórzeWidok z Baraniej Góry

Z 15 metrowej wieży roztacza się wspaniała panorama 360 stopni. Doskonale widać m.in. Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę, Beskid Żywiecki, a przy ładnej pogodzie także Tatry. Barania Góra stanowi bez wątpienia jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim.

Widok z Baraniej GóryWidok z Baraniej Góry

Dalej podążamy za znakami czerwonego, niebieskiego i zielonego szlaku. Początkowo szlaki wiodą gładką drogą lekko w dół, lecz później nachylenie wzrasta i pojawia się mnóstwo kamieni i korzeni. Po około 45 min marszu docieramy do Polany Przysłop, na której znajduje się schronisko PTTK oraz Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U Źródeł Wisły”, w którym mieści się Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim.  

Schronisko Przysłop pod Baranią GórąBaraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej

Schronisko dysponuje bufetem, a posiłek zjeść można na tarasie, z którego roztacza się ładny widok. Muzeum Turystyki czynne jest w weekendy, od maja do października. Można w nim zobaczyć bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską.

Polana Przysłop stanowi węzeł szlaków turystycznych. Można z niej podążyć niebieskim szlakiem do Koniakowa (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Istebnej (2 h), czerwonym, niebieskim i zielonym szlakiem na Baranią Górę (1 h), niebieskim szlakiem do Wisły Czarne Fojtula (3 h), zielonym szlakiem na Skrzyczne (4 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Kubalonkę (2 h 15 min).

W dalszą drogę wyruszamy czerwonym szlakiem – w stronę Kubalonki. Początkowo idziemy szeroką, utwardzoną drogą, która wkrótce ostro skręca w lewo, a szlak biegnie dalej leśną ścieżką w dół. Pokonawszy dosyć stromy, lecz niezbyt długi odcinek, docieramy do asfaltowej drogi, wzdłuż której płynie Czarna Wisełka.

Szlak przy Czarnej WisełceCzarna Wisełka

Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się czarny szlak, prowadzący do Wisły Czarne. Chociaż szlak wiedzie w całości asfaltem, wędrówka jest całkiem przyjemna z uwagi na płynącą obok Czarną Wisełkę. Po około 1 h i 15 min marszu docieramy do przystanku PKS Wisła Czarne I, gdzie kończy się nasza wycieczka. Można stąd dojechać autobusem do centrum Wisły, Malinki oraz Czarnego Fojtula.

Źródło: BeskidSlaski.pl


Komentarze