Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Wycieczka czerwonym szlakiem na Równicę

Skocz w Beskidy
TAGI szlaki turystyczne, Ustroń
Wycieczkę zaczynamy przy stacji PKP Ustroń Zdrój, skąd bierze swój początek kilka szlaków turystycznych.

Cel wycieczki: Równica (884 m n.p.m.)
Początek trasy: Ustroń Zdrój (PKP, PKS)
Koniec trasy: Ustroń Polana (PKP, PKS)
Wejście: szlak czerwony (1 h 30 min)
Zejście: szlak czerwony (1 h)

Wycieczkę zaczynamy przy stacji PKP Ustroń Zdrój, skąd bierze swój początek kilka szlaków turystycznych. Drogowskaz informuje, że do schroniska PTTK na Równicy dojdziemy w 1,5 godziny. Ruszamy więc w drogę.
Za stacją PKP szlak przebiega przez most na Wiśle, a na zakręcie asfaltowej drogi odbija w prawo, w drogę z kostki, prowadzącą wśród drzew. Dalej droga kluczy wśród zabudowań, jednak szlak jest dobrze oznaczony i nie ma problemów z orientacją.

Stacja PKP Ustroń ZdrójCzerwony szlak na Równicę

Po około 25 minutach marszu drogami utwardzonymi, skręcamy w drogę gruntową, a po chwili wchodzimy w las. Szlak prowadzi tutaj szeroką, dosyć gładką i niezbyt stromą drogą. Sielanka nie trwa jednak długo, gdyż wkrótce trasa staje się kamienista i coraz bardziej stroma. Od tego momentu zaczyna się bardzo ciekawy odcinek szlaku.

Czerwony szlak na RównicęCzerwony szlak na Równicę

Gęsty las porastający strome zbocza górskie oraz dziki potok płynący w głębokim jarze nadają tej trasie prawdziwego górskiego uroku. Podążając dalej napotykamy siedemnastowieczne miejsce odprawiania nabożeństw. W środku lasu znajduje się krzyż, kamienny ołtarz, a także drewniane ławy dla wiernych. Stąd już nie daleko do schroniska – po kilkunastu minutach marszu wychodzimy z lasu na grzbiet Równicy. Mieści się tutaj schronisko PTTK, kilka punktów gastronomicznych, parking dla samochodów oraz przystanek PKS – Ustroń Równica. W pobliżu jest też park linowy oraz letni tor saneczkowy.

Schronisko na RównicyNa Równicy

Równica jest miejscem bardzo widokowym i pełnym atrakcji, a jednocześnie łatwo dostępnym dla turystów zmotoryzowanych. Zwykle panuje więc tutaj spory gwar.
Warto podejść kawałek w górę niezalesionym stokiem, skąd można podziwiać piękną panoramę Beskidów. Polecamy również podejść kilkaset metrów drogą asfaltową prowadzącą do karczmy góralskiej. Lokal jest bardzo klimatyczny, a z tarasu roztacza się malowniczy widok.

Widok z RównicyWidok ze Zbójnickiej Chaty

Sam szczyt Równicy (884 m n.p.m.) jest zalesiony, jeśli jednak ktoś chciałby go zdobyć, może iść dalej niebieskim szlakiem (szlak na Orłową), a po wyjściu na grzbiet górski rozstać się ze szlakiem i podążyć w lewo nieoznaczoną ścieżką. Na szczyt można również wejść żółtym szlakiem turystycznym zaczynającym się przy schronisku PTTK. Obok schroniska znajduje się drogowskaz informujący o kilku szlakach turystycznych. Można stąd iść m.in. na Orłową, Błatnią, czy do Brennej. My wybieramy szlak czerwony, który w 1 godzinę powinien zaprowadzić nas do przystanku PKP i PKS Ustroń Polana. Początkowo idziemy asfaltem, zatrzymujemy się w punkcie widokowym (piękna panorama), mijamy klimatyczną karczmę, w której można się posilić), a następnie skręcamy w las. Szlak prowadzi dalej wąską, kamienistą ścieżką w dół, która co jakiś czas przekracza wijącą się serpentynami drogę asfaltową.

Zejście z RównicyDroga z kostki

Później szlak biegnie drogą z kostki brukowej (z kilkoma skrótami przez las), która przechodzi w drogę asfaltową. W tym miejscu (tuż za kioskiem) skręcamy w prawo i przekraczamy bardzo wąski most nad Wisłą. Po kilku zakrętach pomiędzy zabudowaniami docieramy do stacji PKP i przystanku PKS Ustroń Polana, co stanowi kres naszej wycieczki.

Źródło: BeskidSlaski.pl 


Komentarze