Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

W Szczyrku otwarto kolejną atrakcję - Muzeum Górskie

Skocz w Beskidy
Szczyrk
TAGI muzeum górskie w szczyrku, atrakcje w Szczyrk, muzeum górskie, Stefan Hula
fot. J. Jesionka/ Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
To kolejna niewątpliwa atrakcja Szczyrku. Muzeum Górskie - powstało w budynku trybun amfiteatru Skalite w Szczyrku, znajdującego się w sąsiedztwie kompleksu skoczni narciarskich oraz spacerowego Deptaku nad Żylicą.

Muzeum odzwierciedla szerokie spojrzenie na historię i rozwój miejscowości turystycznej, ściśle związanej z narciarstwem i dziedzictwem kulturowym Karpat.

Zgromadzony w placówce materiał opowiada o historii turystyki i sportu na terenie Beskidów i samego Szczyrku.

Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. narty skokowe i biegowe z lat 20 – tych ubiegłego wieku, sprzęt z Igrzysk Olimpijskich, oryginalne numery startowe z poszczególnych Olimpiad, kombinezony zawodnicze i zbiory zdjęć od lat 30 – tych XX wieku.

Ciekawostką są narty do skoków z dużym logo powiatu bielskiego. Okazało się, że te narty Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej niemal 20  lat temu zakupiło dla Klubu Sportowego Sokół  Szczyrk. Ciekawym elementem ekspozycji jest też interaktywna platforma dzięki której odwiedzający mogą poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski.

W trakcie uroczystości otwarcia muzeum dużą atrakcją było spotkanie z czterokrotnym olimpijczykiem, brązowym medalistą olimpijskim Stefanem Hulą, który  opowiadał o swoich sukcesach w ramach działania „Od adepta do mistrza”.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy w towarzystwie  Stefana Huli.

Partnerem wiodącym mikroprojektu „Muzeum Górskie – odkrywamy dzieje sportu i turystyki w Beskidach” jest Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku. Partnerem po stronie czeskiej - Gmina Kaniovice.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej