Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Uzdrowisko w Ustroniu nie pobiera opłat za wcześniejsze opuszczenie sanatorium

Skocz w Beskidy
Ustroń
TAGI uzdrowisko, opłata uzdrowiskowa, Ustroń
W środę informowaliśmy o tym, że polskie uzdrowiska będą miały problemu finansowe związane z epidemią koronawirusa. Przy okazji przedstawiliśmy informacje przekazane za Onet, według których Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń SA pobiera opłaty od kuracjuszy za wcześniejsze opuszczanie ośrodka.

Według Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowe Ustroń SA informacja ta jest nieprawdziwa - pragniemy poinformować, że zawarta tam informacja dotycząca pojawienia się dodatkowej opłaty za wcześniejsze opuszczenie sanatorium po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia w  dniu 13.03. rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego jest nieprawdziwa. Od momentu wejścia rozporządzania opłata za wcześniejsze opuszczenie sanatorium została anulowana. W związku z tym żaden z pensjonariuszy, którzy opuścili Uzdrowisko od dnia 14.03. nie poniósł żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych - czytamy w komunikacie od Uzdrowiska Ustroń.

Przypomnijmy również, że przedstawiciele uzdrowisk na południu Polski podkreślają, że ich sytuacja nie jest łatwa. Przewidują, że jeżeli nic się nie zmieni, to w kwietniu - turnusy kończą się z końcem marca - sanatoria będą musiały zostać zamknięte. Głównym płatnikiem uzdrowisk jest NFZ i od niego oczekują one wsparcia w kryzysowej sytuacji.

Uzdrowiska pustoszeją w związku z decyzją NFZ o zawieszeniu, do odwołania, ich działalności. Obostrzenia dotyczą też kuracjuszy kierowanych na rehabilitacje za pośrednictwem ZUS, i komercyjnych. Uzdrowiska nie przyjmują nowych klientów; Część opuściła obiekty w weekend, po komunikacie NFZ, część zdecydowała się pozostać do końca turnusu.

CZYTAJ TAKŻE - Obowiązuje zakaz noclegów

Uzdrowisko Rabka wystąpiło do ministra aktywów państwowych. W związku z zaistniałą sytuacją, ograniczeniem przychodów i koniecznością ponoszenia stałych kosztów utrzymania budynków i kosztów osobowych, spółka wystąpiła z pismem do Ministerstwa Aktywów Państwowych o uwzględnienie możliwości zapewnienia płynności finansowej i pokrycia strat powstałych w wyniku zaistniałej sytuacji epidemiologicznej kraju”– poinformował zarząd Uzdrowiska Rabka.

Kuracjusze, którzy przebywają w Uzdrowisku Rabka, nie mogą uczestniczyć w żadnych wyjazdach, wydarzeniach kulturalnych. Wprowadzono też całkowity zakaz odwiedzin pacjentów we wszystkich obiektach. Pacjenci mogą wychodzić z budynków tylko w nagłych przypadkach. Zaprzestano wykonywania zabiegów komercyjnych, zamknięto basen solankowy dla pacjentów komercyjnych.

W nieco lepszej sytuacji niż inne uzdrowiska jest Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, które oprócz działalności sanatoryjnej wydobywa i produkuje wodę mineralną.

„Produkcja wody mineralnej na pewno nie ustanie i na nią popyt będziemy mieć cały czas, jednak świadczenia medyczne w najczarniejszym scenariuszu stają pod znakiem zapytania”– powiedział prezes Wiesław Pióro.

własne/PAP


Komentarze