Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Rusza Lotos Jazz Festival – 22. Bielska Zadymka Jazzowa

Skocz w Beskidy
Bielsko-Biała
TAGI Bielsko - Biała, festiwal, zabawa, atrakcje
Lotos Jazz Festival – 22. Bielska Zadymka Jazzowa, jedno z ważniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki, rusza w poniedziałek w Bielsku-Białej. Gwiazdami inauguracyjnego wieczoru będą saksofonistki: Lakecia Benjamin oraz debiutantka Marta Wajdzik.

Dyrektor festiwalu Jerzy Batycki poinformował, że 18-letnia Wajdzik zaprezentuje materiał ze swojej pierwszej płyty - „My Planet”, która ukazała się tuż przed Zadymką. Amerykańska saksofonistka Lakecia Benjamin po raz pierwszy w Europie zaprezentuje zaś płytę „Pursuance/The Music of the Coltranes”.

Przed koncertem inauguracyjnym organizatorzy zaplanowali finał konkursu dla młodych zespołów, który towarzyszy Zadymce. Przed jury z Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele wystąpią trzy formacje wyłonione spośród 26 pretendentów: Krzysztof Baranowski Trio, Jan Kantner Quartet oraz Michalska-Jarzmik Quintet. Zwycięzcy wystąpią przez festiwalową publicznością we wtorek podczas Gali Polskiego Jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie wówczas Krzesimir Dębski.

Impreza potrwa do niedzieli. Jej centralną postacią będzie Ron Carter, amerykański kontrabasista i kompozytor, laureat nagród Grammy i NEA Jazz Masters Award.

„Podczas niemal tygodniowego pobytu spotka się m.in. ze studentami i adeptami gry na kontrabasie podczas specjalnych warsztatów mistrzowskich, z polskimi muzykami przy okazji prób do koncertu z Big Bandem i wreszcie z publicznością podczas dwóch koncertów - w Bielskim Centrum Kultury i w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach” – podał Batycki.

Carter występował już na bielskim festiwalu w 2009 r. Odebrał wówczas statuetkę „Anioła Jazzu”, którym twórcy Bielskiej Zadymki Jazzowej honorują wybitne indywidualności tego gatunku muzyki.

Podczas tegorocznej Zadymki „Anioła Jazzu” otrzymają skrzypek Krzesimir Dębski, amerykański saksofonista Kenny Garrett i francuski multiinstrumentalista Richard Galliano. Każdy z muzyków odbierze laur osobiście, a następnie wystąpi przez festiwalową publicznością.

Zadymkowe koncerty odbędą się w różnych miejscach. Tradycyjnie jazz zagości w schronisku górskim na Szyndzielni i w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. W górach, 1001 m npm, wystąpi zespół Mitch & Mitch, którego trzon stanowią muzycy z warszawskiej sceny alternatywnej, uprawiający rock alternatywny, jazz, country i pop. Z kolei w kopalni, 320 m pod ziemią, miłośnicy jazzu usłyszą septet jazzowy z Wrocławia – EABS. Ich debiutancka płyta „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” z 2017 r. okazała się rewelacją wydawniczą na polskim jazzowym rynku.

W niedzielnym finale Zadymki w sali koncertowej NOSPR w Katowicach wystąpią Ron Carter oraz Richard Galliano, który będzie świętował 50-lecie kariery.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W tym roku wystąpią m.in. także: Evgeny Pobozhiy, Till Broenner, Dieter Ilg, Dhafer Youssef oraz Grzegorz Kapołka.

W przeszłości na Zadymce grali m.in.: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, Pat Metheny, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson. (PAP)


Komentarze