Program 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Koncerty, eventy artystyczne i wiele więcej!

116156183 4296034753770470 6331480207563598411 n

Redakcja

19 lipca 2021

Tydzień Kultury Beskidzkiej to coś więcej niż impreza, to również wspólnota ludzi, którzy interesują się dawną kulturą ludową. Festiwal potrwa dziewięć dni, od 24 lipca do 1 sierpnia, ale na niektórych estradach wieczorne koncerty nie będą odbywać się codziennie.

Program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest inny niż zwykle. Festiwal potrwa dziewięć dni, od 24 lipca do 1 sierpnia, ale na niektórych estradach wieczorne koncerty nie będą odbywać się codziennie:

Wisła | 24 lipca – 1 sierpnia

Szczyrk | 24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia

Żywiec | 24 lipca – 1 sierpnia (oprócz 29 lipca)

Maków Podhalański | 24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia

Oświęcim | 30 lipca – 1 sierpnia.

 

Tegoroczny program jest jednak różnorodny. I to nie tylko dlatego, że swoje barwne widowiska zaprezentuje około 70 polskich zespołów folklorystycznych, a prestiżowy konkurs odbywający się zawsze w ramach TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – cieszy się rekordowym zainteresowaniem uczestników. Planowanych jest ponadto wiele imprez towarzyszących.

Koncerty folkowe

Oferta koncertów TKB została urozmaicona m.in. o brzmienia, które chociaż sięgają do tradycji, znacząco od niej odbiegają. W Szczyrku zagra Gooral (słynący z łączenia muzyki elektronicznej, drum and bassu i dubstepu z muzyką góralską). Występ ten będzie zapowiedzią planowanego w przyszłości Beskid Folk Fesivalu. Żywiecka publiczność może wybrać się na koncert pt. „Od folkloru do folku”, podczas którego wystąpią kapele: Hanka i Dudy, Tygiel, PoPieronie, Wiklinowa oraz zespół Bree. Natomiast w koncercie „Folkowe klimaty” w Oświęcimiu swój udział zapowiedziały zespoły Dikanda oraz Vołosi. Na estradzie Makowianka w Makowie Podhalańskim zagrają z kolei zespoły Tryptyk i PotOCK.

„Górale patriotycznie”

Koncerty towarzyszące są w tym roku różnorodne, a kolejnym z nich jest wydarzenie pt. „Górale patriotycznie” w reżyserii Władysława Motyki. Góralscy muzykanci i śpiewacy wystąpią w repertuarze pieśni ludowych, wojskowych i popularnych z okresu 1914–1922. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie, a gośćmi specjalnymi będą Chór Ludowy Fundacji Braci Golec, podopieczni Fundacji oraz Golec uOrkiestra. Koncert został zorganizowany w ramach trwającego Roku Górali w Województwie Śląskim.

Kolejne imprezy towarzyszące

Warto wczytywać się w szczegóły na afiszach, dostępne również na stronie www.tkb.art.pl, a w trakcie Tygodnia sięgnąć po festiwalową gazetkę, gdyż atrakcji jest jeszcze więcej. W Wiśle odbędą się m.in.: „Artystyczny jarmark rękodzieła”, sobotnie potańcówki góralskie czy sesja popularnonaukowa pt. „Dzieci siedmiu dolin – rzecz o wiślańskim góralu”. W Szczyrku – warsztaty rzeźby, ceramiki i snycerki czy wycieczki w góry z góralem gawędziarzem. Żywiec zaprasza na Targi Sztuki Ludowej, warsztaty i wystawy. W Makowie Podhalańskim planowane są takie wydarzenia, jak pokaz strojów makowskich czy szkółka muzykowania ludowego, a w Oświęcimiu wystawa fotografii TKB i koncert „Sami swoi”. A to jeszcze nie wszystko…

Ujsoły, Jabłonków, Istebna, Bielsko-Biała

Nie zabraknie w tym roku wawrzyńcowej hudy – wysokiego ogniska rozpalanego w Ujsołach – podczas imprezy o tej samej nazwie (31 lipca – 1 sierpnia). Będzie Festyn Istebniański (24 – 25 lipca) z prezentacją bogatych tradycji Trójwsi Beskidzkiej. Będzie i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska) z Kawiarenką Pod Pegazem w Domu PZKO i koncertami – głównie lokalnych zespołów – w Lasku Miejskim (31 lipca – 1 sierpnia). Również w Bielsku-Białej na Rynku wystąpią zespoły folklorystyczne.

Pamięci Leszka Miłoszewskiego

W tym roku Gorolski Święto w Jabłonkowie zostało dedykowane pamięci Leszka Miłoszewskiego. Jak czytamy na plakacie: „wielkiego przyjaciela Gorolskigo Święta i długoletniego przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego TKB”.

W imieniu pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, instytucji której był dyrektorem, chcielibyśmy podziękować kolegom i koleżankom z Jabłonkowa za ten gest”

powiedziała Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna TKB.

Nuta idzie po Beskidzie…

Coraz większą popularnością cieszą się koncerty kapel, nie tylko te organizowane na rynkach miejskich, ale również na górskich szlakach, „po gróniach”. W okolicach Szczyrku spotkamy je na Skrzycznym i Hali Skrzyczeńskiej, a Wisły – na Cieńkowie, Skolnitym, Soszowie, Przysłopie pod Baranią Górą i przy Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle.

W „łonlajnie”

Wszystkich tych, którzy ze względu na pandemię wolą zostać w domu, organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji koncertów z żywieckiego Amfiteatru pod Grojcem na stronie internetowej www.tkb.art.pl, z Jabłonkowa na gorolskiswieto.cz oraz z kilku innych wydarzeń na Facebooku.

58. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest organizowany przez samorządy miast uczestniczących oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy pomocy środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego oraz Województwa Małopolskiego.

Impreza została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Marszalka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

 

TKB plakat 1 2021

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3