Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Program 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Koncerty, eventy artystyczne i wiele więcej!

Skocz w Beskidy
Szczyrk Żywiec Wisła Bielsko-Biała
TAGI Tydzień Kultury Beskidzkiej, Program Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwal Folkloru Górali Polskich, Nuta idzie po Beskidzie
Foto arch.: facebook.com/miastowisla
Tydzień Kultury Beskidzkiej to coś więcej niż impreza, to również wspólnota ludzi, którzy interesują się dawną kulturą ludową. Festiwal potrwa dziewięć dni, od 24 lipca do 1 sierpnia, ale na niektórych estradach wieczorne koncerty nie będą odbywać się codziennie.

Program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest inny niż zwykle. Festiwal potrwa dziewięć dni, od 24 lipca do 1 sierpnia, ale na niektórych estradach wieczorne koncerty nie będą odbywać się codziennie:

Wisła | 24 lipca – 1 sierpnia

Szczyrk | 24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia

Żywiec | 24 lipca – 1 sierpnia (oprócz 29 lipca)

Maków Podhalański | 24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia

Oświęcim | 30 lipca – 1 sierpnia.

 

Tegoroczny program jest jednak różnorodny. I to nie tylko dlatego, że swoje barwne widowiska zaprezentuje około 70 polskich zespołów folklorystycznych, a prestiżowy konkurs odbywający się zawsze w ramach TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – cieszy się rekordowym zainteresowaniem uczestników. Planowanych jest ponadto wiele imprez towarzyszących.

Koncerty folkowe

Oferta koncertów TKB została urozmaicona m.in. o brzmienia, które chociaż sięgają do tradycji, znacząco od niej odbiegają. W Szczyrku zagra Gooral (słynący z łączenia muzyki elektronicznej, drum and bassu i dubstepu z muzyką góralską). Występ ten będzie zapowiedzią planowanego w przyszłości Beskid Folk Fesivalu. Żywiecka publiczność może wybrać się na koncert pt. „Od folkloru do folku”, podczas którego wystąpią kapele: Hanka i Dudy, Tygiel, PoPieronie, Wiklinowa oraz zespół Bree. Natomiast w koncercie „Folkowe klimaty” w Oświęcimiu swój udział zapowiedziały zespoły Dikanda oraz Vołosi. Na estradzie Makowianka w Makowie Podhalańskim zagrają z kolei zespoły Tryptyk i PotOCK.

„Górale patriotycznie”

Koncerty towarzyszące są w tym roku różnorodne, a kolejnym z nich jest wydarzenie pt. „Górale patriotycznie” w reżyserii Władysława Motyki. Góralscy muzykanci i śpiewacy wystąpią w repertuarze pieśni ludowych, wojskowych i popularnych z okresu 1914–1922. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie, a gośćmi specjalnymi będą Chór Ludowy Fundacji Braci Golec, podopieczni Fundacji oraz Golec uOrkiestra. Koncert został zorganizowany w ramach trwającego Roku Górali w Województwie Śląskim.

Kolejne imprezy towarzyszące

Warto wczytywać się w szczegóły na afiszach, dostępne również na stronie www.tkb.art.pl, a w trakcie Tygodnia sięgnąć po festiwalową gazetkę, gdyż atrakcji jest jeszcze więcej. W Wiśle odbędą się m.in.: „Artystyczny jarmark rękodzieła”, sobotnie potańcówki góralskie czy sesja popularnonaukowa pt. „Dzieci siedmiu dolin – rzecz o wiślańskim góralu”. W Szczyrku – warsztaty rzeźby, ceramiki i snycerki czy wycieczki w góry z góralem gawędziarzem. Żywiec zaprasza na Targi Sztuki Ludowej, warsztaty i wystawy. W Makowie Podhalańskim planowane są takie wydarzenia, jak pokaz strojów makowskich czy szkółka muzykowania ludowego, a w Oświęcimiu wystawa fotografii TKB i koncert „Sami swoi”. A to jeszcze nie wszystko…

Ujsoły, Jabłonków, Istebna, Bielsko-Biała

Nie zabraknie w tym roku wawrzyńcowej hudy – wysokiego ogniska rozpalanego w Ujsołach – podczas imprezy o tej samej nazwie (31 lipca – 1 sierpnia). Będzie Festyn Istebniański (24 – 25 lipca) z prezentacją bogatych tradycji Trójwsi Beskidzkiej. Będzie i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska) z Kawiarenką Pod Pegazem w Domu PZKO i koncertami – głównie lokalnych zespołów – w Lasku Miejskim (31 lipca – 1 sierpnia). Również w Bielsku-Białej na Rynku wystąpią zespoły folklorystyczne.

Pamięci Leszka Miłoszewskiego

W tym roku Gorolski Święto w Jabłonkowie zostało dedykowane pamięci Leszka Miłoszewskiego. Jak czytamy na plakacie: „wielkiego przyjaciela Gorolskigo Święta i długoletniego przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego TKB”.

W imieniu pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, instytucji której był dyrektorem, chcielibyśmy podziękować kolegom i koleżankom z Jabłonkowa za ten gest”

powiedziała Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna TKB.

Nuta idzie po Beskidzie…

Coraz większą popularnością cieszą się koncerty kapel, nie tylko te organizowane na rynkach miejskich, ale również na górskich szlakach, „po gróniach”. W okolicach Szczyrku spotkamy je na Skrzycznym i Hali Skrzyczeńskiej, a Wisły – na Cieńkowie, Skolnitym, Soszowie, Przysłopie pod Baranią Górą i przy Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle.

W „łonlajnie”

Wszystkich tych, którzy ze względu na pandemię wolą zostać w domu, organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji koncertów z żywieckiego Amfiteatru pod Grojcem na stronie internetowej www.tkb.art.pl, z Jabłonkowa na gorolskiswieto.cz oraz z kilku innych wydarzeń na Facebooku.

58. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest organizowany przez samorządy miast uczestniczących oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy pomocy środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego oraz Województwa Małopolskiego.

Impreza została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Marszalka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.