Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
25 °C
AAA

Premierowy teledysk do pieśni „Szumi jawor” - warto zobaczyć!

Skocz w Beskidy
Szczyrk Cieszyn Ustroń Wisła
TAGI Tydzień Kultury Beskidzkiej, Pieśń „Szumi jawor”, Adam Niedoba
„Szumi jawor, szumi i szumi osika, nigdy nie zaginie góralsko muzyka” – tą pieśnią rozpoczęła się w internecie 57. odsłona Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”.

Pieśń „Szumi jawor” znają całe Beskidy. W warstwie słownej została napisana przez Andrzeja Niedobę, a muzykę skomponował jego ojciec, Adam Niedoba (1906–1972). Wkrótce stała się niepisanym hymnem nie tylko Górali Śląskich. Tym razem z wielkim zaangażowaniem wykonali ją zafascynowani dawnymi tradycjami muzycy z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i ziemi suskiej.

Postawiliśmy na swobodę twórczą, ekspresję i różnorodność, a zrezygnowaliśmy ze sztywnych ram.  Zależało nam, aby każdy z nas przyjemnością wziął udział w tym nagraniu. Aby mógł pokazać ogromną radość, jaka towarzyszy wykonawcy, gdy pokazuje to, co potrafi najlepiej. Każdy gra tutaj w swoim indywidualnym stylu, dzięki czemu ujawnia jakąś prawdę o sobie.

mówi Zbigniew Wałach, muzyk, który objął kierownictwo nad przedsięwzięciem

Jeśli ktoś kiedyś natrafi na koncert TKB w Wiśle, podczas którego dwutysięczny tłum śpiewa „Szumi jawor” jednym głosem, z pewnością nie zapomni tego do końca życia. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że utwór ten należy do repertuaru współczesnego, nie jest to pieśń ludowa (została skomponowana pod koniec lat 60. XX wieku). W nagraniu usłyszmy natomiast charakterystyczne brzmienie unikatowych archaicznych instrumentów, takich jak gajdy beskidzkie czy dudy żywieckie.

Zdjęcia do klipu, ukazujące piękno beskidzkiej przyrody, realizowane były na przełomie czerwca i lipca w okolicach Wisły, Koniakowa, Przybędzy, Suchej Beskidzkiej, Istebnej, Jaworzynki, Szczyrku i Pietrzykowic.

Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera


Komentarze