Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

Piękny koncert na początek roku jubileuszowego w Wiśle

Skocz w Beskidy
Wisła
TAGI 60-lecie Wisły, zespół Tre Voci, koncert w wiśle, Tomasz Bujok
W sobotę, 22 stycznia w Sali Balowej Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny, na który mieszkańców, turystów i partnerów zaprosił Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Koncert był podsumowaniem roku 2021 a zarazem inauguracją roku 2022, w którym Miasto Wisła obchodzi 60-lecie nadania praw miejskich.

Przed występem gwiazd wieczoru – zespołu Tre Voci – odbyła się część oficjalna, którą poprowadzili Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury i Tadeusz Papierzyński, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w wiślańskim Urzędzie Miasta. Po przywitaniu gości i przemówieniu burmistrza, który mówił o trudnym dla samorządu roku, ale także o nadziejach na lata przyszłe i planowanych inwestycjach, nastąpiło zaprezentowanie programu roku jubileuszowego.

Koncepcja obchodów roku jubileuszowego oparta została na siedmiu słowach, które opisują wyjątkowość i specyfikę Wisły: źródła, słowo, tradycja, praca, góry, ruch i tolerancja. Każde słowo reprezentuje w tym roku sztandarowe wydarzenie, które zaprezentowały osoby z nimi związane.

Dni Wisły zaprezentował Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła; Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry – Andrzej Drobik; Tydzień Kultury Beskidzkiej – Rafał Cieślar; Dożynki i Święto Miodu – Zbigniew Czyż; stulecie schroniska na Stożku – Krzysztof Rudziński; Barbarian Race – Grzegorz Szczechla i ekumeniczne koncerty kolęd – Katarzyna Mizera.

Po części oficjalniej rozpoczął się sam koncert, podczas którego mogliśmy posłuchać utworów w niesamowitych aranżacjach, wykonanych przez trio Tre Voci, wykonujące muzykę klasyczną i pop operową. W skład formacji wchodzą tenorzy: Wojciech Sokolnicki „Voytek Soko”, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj. W Wiśle pojawili się z innymi muzykami i już tylko to dało gwarancję niesamowitego show. Tre Voci zachwyciło publiczność, wykonując zarówno popularne kolędy jak i muzykę popową z nutką opery.

W trakcie sobotniego koncertu uhonorowano też tych, którzy od wielu lat pracują na rzecz rozwoju Wisły, a także całego Województwa Śląskiego. Najwyższe odznaczenia w województwie śląskim. Honorowe Złote Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego z rąk Jana Kawuloka, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Wojciecha Kałuży, Wicemarszałka Województwa Śląskiego otrzymały cztery wiślańskie organizacje:

Związek Pszczelarzy w Wiśle,

PTTK odział w Wiśle,

Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe,

Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka.

Odznaki odbierali przedstawiciele zarządów: Jerzy Cieślar – Prezes Związku Pszczelarzy w Wiśle, Izabela Rudzińska – Prezes PTTK/Oddziału w Wiśle, Donat Zniszczoł – Wiceprezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz Zbigniew Dusza – Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Wiślańska Jedynka.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do jego rozwoju pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym.

Wnioskodawcą o przyznanie Honorowych Złotych Odznak dla czterech wiślańskich organizacji był Burmistrz Miasta Wisła – Tomasz Bujok.

Związek Pszczelarzy w Wiśle
Związek Pszczelarzy w Wiśle prowadzi swą działalność od przeszło 90 lat, niestrudzenie propagując rozwój pszczelarstwa w całym regionie. Zakładają pasieki, organizują kursy, pokazy, wykłady i konferencje, jak również wystaw. W Muzeum Beskidzkim w Wiśle dwukrotnie urządzono wystawy popularyzują pasiecznictwo zatytułowane „Od miodu do mioduli". W roku 2020 Związek mocno zaangażował się w powstanie ekspozycji pszczelarskiej w nowo powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle, dzięki czemu odwiedzający mogą zobaczyć prawdziwy ul oraz wyposażenie każdej pasieki, narzędzia pszczelarskie oraz skosztować miodu w różnych wydaniach. Członkowie Związku wielokrotnie byli odznaczani medalem im. ks. dra Jana Dzierżona, który został ustanowiony przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi dla rozwoju pszczelarstwa.

PTTK Oddział w Wiśle
PTT/Oddział w Wiśle skupia około 150 przewodników, krajoznawców i miłośników turystyki górskiej z całego regionu. Organizuje wiele wydarzeń o charakterze turystycznym m.in. Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki, w którym udział biorą dzieci i młodzież z całego kraju, jak również żona najsławniejszego polskiego himalaisty, Cecylia Kukuczka. Ma swoją siedzibę w zabytkowym, myśliwskim zameczku Habsburgów, który powstał w XIX w. na Baraniej Górze, a później przeniesiony został do centrum miasta, na ulicę Lipową. W budynku tym prowadzony jest również Punkt Informacji Turystycznej oraz wystawa "Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego".

Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Wiślański klub swoją historię rozpoczął w roku 1953, zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w skokach narciarskich, biegach i kombinacji norweskiej, a także w piłce nożnej. W kadrze trenerskiej od wielu lat pracuje zasłużony i znany szkoleniowiec Jan Szturc, który odkrył i wyszkolił wielu medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzów Świata. Spod skrzydeł tego właśnie klubu wyfrunęli Adam Małysz i Piotr Żyła. Czołowymi zawodnikami klubu są reprezentanci Polski, biorący udział w najwyższych rangą wydarzeniach sportowych. Skoczkowie klubu: Piotr Żyła, Paweł Wąsek oraz wychowanka Nicole Konderla, będą reprezentowali nasz kraj podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka

Integracyjne Stowarzyszenie Sportu Wiślańska Jedynka powstało 26 czerwca 2008 r. i od samego początku zaszczepia ono i rozwija w młodym pokoleniu pasję gry w koszykówkę. Łącznie stowarzyszenie skupia w swoich szeregach ok. 100 dziewcząt. W ubiegłym roku w kategorii U15K drużyna z Wisły zakwalifikowała się do Finałów Mistrzostw Polski Kobiet w Gdańsku, gdzie zajęła 8 miejsce w Polsce. Z kolei drużyna seniorek po raz pierwszy w historii klubu zakwalifikowała się do grupy A. Należy jeszcze wspomnieć, że klub ma w swoich szeregach wiślanki, które zakwalifikowały się do kadry Śląska, kadry Polski oraz grają w 1 Lidze Kobiet i Ekstraklasie Kobiet. Dwie zawodniczki z rocznika U15K grają w lidze w USA.


Komentarze