Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Obchody Święta Niepodległości w Wiśle

Skocz w Beskidy
Wisła
TAGI wydarzenia w Wiśle, święto niepodległosci w wiśle, wiślańska orkiestra dęta
fot. UM Wisła
W Wiśle obchody Narodowego Święta Niepodległości co roku odbywają się przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Zgromadzeni przedstawiciele wielu służb, grup społecznych, organizacji i szkolnictwa, jak również mieszkańcy oraz goście, oddają hołd i przywracają pamięć o wszystkich, którzy niegdyś walczyli o wolną Polskę.

Obchody rozpoczęły się od koncertu wiślańskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Henryka Itnera, która dźwiękami pieśni patriotycznych wprowadziła zebranych w nastrój zadumy. Następnie, w samo południe, odśpiewano uroczyście hymn państwowy, a zaraz po nim głos zabrał burmistrz Tomasz Bujok.

Po odśpiewaniu pieśni “Boże coś Polskę” wspólnie modlono się w intencji ojczyzny, a modlitwę prowadzili: ks. Wiesław Firlej, probosz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz ks. radca Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ap. Piotra i Pawła. 

Następnie wszyscy zebrani na uroczystości przenieśli się w świat pieśni patriotycznych w młodzieżowym wydaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle: Jakuba Mitręgi, Liliany Arsenicz i Leny Pustówki. W góralskiej aranżacji utwory "Wojenko, wojenko" i "Rozkwitały pąki białych róż" zaśpiewały dziewczyny z kapeli "Wisła". 

Przy werblach orkiestry pod pomnikiem złożono wieńce i bukiety kwiatów. Wszystkie biało czerwone, by oddać cześć tym, którzy walczyli i tym, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny.

 

Źródło: UM Wisła