Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Nowe perony między Cieszynem a Zebrzydowicami. Będzie wygodniej!

Skocz w Beskidy
Cieszyn Wisła
TAGI Cieszyn, Barbórka Cieszyńska, Wisła
Pasażerowie podróżujący koleją z Cieszyna do Zebrzydowic od miesiąca korzystają z nowych, funkcjonalnych peronów na przystankach w Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach. To kolejne miejsca w województwie śląskim, gdzie poprawiły się warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace o wartości blisko 5 mln zł ze środków budżetowych.

W Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach od stycznia są nowe, wyższe perony. Dzięki temu, podróżni łatwiej wsiadają i wysiadają z pociągów. Na przystankach zamontowano nowe wiaty i ławki oraz strefy czekania, czyli specjalne poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony są oświetlone, lepiej oznakowane i wyposażone w  gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Przystanki zostały  doposażone w pochylnie, co w znacznym stopniu poprawia dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą zwiększają bezpieczeństwo podróżnych. Dla osób niewidomych i niedowidzącychsą informacje z alfabetem Braille’a, zastosowano je w Kaczycach i Cieszynie Marklowicach na poręczach. W ramach inwestycji wartej prawie 5 mln zł wyremontowano też w obrębie przystanków tory oraz obiekty inżynieryjne.

CZYTAJ TAKŻE - Samobójca wskoczył pod pociąg

Krótsze podróże koleją

W 2018 roku między Cieszynem a Zebrzydowicami wymieniono tor na bezstykowy i zastosowano betonowe podkłady. W efekcie prac skróciły się czasy przejazdów - pociągi pasażerskie jadą z Cieszyna do Zebrzydowic 22 minuty, czyli o ok. 10 min. krócej niż przed pracami. Dzięki wyremontowaniu 10 przejazdów kolejowo-drogowych zwiększył się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i na drogach. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 24 mln zł ze środków PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują też projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”. Umowę podpisano w październiku 2019 roku. Obecnie kończy się projektowanie, a od marca ruszą prace budowlane. Jednym z efektów inwestycji będzie powrót pociągów na trasę Goleszów – Cieszyn. Dla mieszkańców regionu będzie to korzystna zmiana w systemie komunikacji. Odnowione zostaną m.in. stacje Goleszów i Cieszyn oraz przystanki Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Mnisztwo, który zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet.

FOT. PLK poglądowe


Komentarze