Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
22 °C
AAA

Nie daj się oszukać w ferie! Zalew fałszywych ofert turystycznych w górach...

Skocz w Beskidy
Szczyrk Ustroń Wisła
TAGI Skocz w Beskidy, oszustwa, Policja
Policjanci ostrzegają: uważajmy na fałszywe oferty kwater! Ferie w pełni, więc wiele osób chce wypocząć między innymi w Beskidach. Niestety są tacy, którzy chcą to wykorzystać dla własnych celów. Rekordzista oszukał ponad 300 osób! Wynajmował fikcyjne apartamenty nad morzem i w górach.

Atrakcyjne apartamenty do wynajęcie w Zakopanem i nadmorskich kurortach turyści znajdowali w internecie. Skuszeni atrakcyjną ofertą i perspektywą błogiego wypoczynku, wpłacali zaliczki i czekali na upragniony wyjazd. Na miejscu okazywało się, że ogłoszenia były fikcyjne, a pośrednicy zniknęli. Oszukanych zostało w ten sposób ponad... 300 osób.

Akt oskarżenia wpłynął już do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Za popełnione przestępstwa dwóch organizatorom fikcyjnych wycieczek - Marcinowi W. grozi do 15 lat więzienia, a Lechowi S. - do 12 lat.

Śląscy mundurowi tłumaczą, że model działania oszustów jest podobny. Zazwyczaj polega to na umieszczeniu w internecie fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych, w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Często są to kuszące oferty z dobrą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami pięknych apartamentów, czy urokliwych domków.

Czytaj także: Ustroń czeka na śnieg

Jak nie dać się oszukać? Oto kilka rad policjantów: 

- Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
- Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu, niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie dać znać Policjantom.
- Uważajmy na okazje cenowe. Najlepiej porównać opłatę za wynajem z inną, która odpowiada podobnemu standardowi czy lokalizacji.
- Dokładnie sprawdźmy, czy istnieje podany adres, sprawdźmy też dane obiektu.
- Najlepiej zachować całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Policjanci zawsze reagują na tego typu oszustwa. Lepiej jednak wcześniej poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

Źródło: Śląska Policja; fot.: Facebook.com/szczyrkowski


Komentarze