Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Na Śląsku Cieszyńskim prognozują pogodę na przyszły rok

Skocz w Beskidy
TAGI prognozy pogody, Istebna, etnograf Małgorzata Kiereś, ludowe obyczaje
Wierni tradycji mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego od św. Łucji do wigilii Bożego Narodzenia obserwują pogodę. Wyniki zapiszą, bo każdy z 12 kolejnych dni będzie odpowiadał miesiącom przyszłego roku – wskazała znawczyni góralskich tradycji, etnograf Małgorzata Kiereś.

W niedzielę rano w Istebnej termometry wskazywały -1 st. C. Było pochmurno. Nie padało. Styczeń będzie zatem chłodny, ale śniegu nie spadnie wiele.

Małgorzata Kiereś w swojej książce poświęconej obrzędowości na pograniczu polsko-czesko-słowackim napisała, że na Śląsku Cieszyńskim w wielu domach podtrzymywana jest praktyka zapisywania w kalendarzu lub specjalnym zeszycie przez 12 dni pogody. To świadectwo żywotności tradycji.

Kiereś dodała, że wszelkie prognostyki, które stanowią dziś dla wielu ciekawą zabawę, jeszcze do niedawna były dla gospodarzy sposobem na przewidywanie zasiewów i plonów.

W społeczności ewangelickiej Wisły (..) wierzono, że jak w Łucyje pada deszcz krowy dają więcej mleka i łatwiej się doją. Występowanie silnego mrozu jest przeszkodą w uzyskaniu prawidłowej ilości mleka krowiego”

podała.

Kiereś przypomniała, że w ludowej obyczajowości znane są też inne wierzenia związane ze św. Łucją, przykładowo zwyczaj rozkładania 12 cebul. Która z nich nasiąkła wodą lub zgniła, ten miesiąc przyszłego roku miał być niekorzystny.(PAP)


Komentarze