"Karrramba", czyli rzeźba w Bielsku-Białej Szpiega z Krainy Deszczowców

IMG 7277q 22 wrzesien 2021 3000x2000

Redakcja

22 września, 2021

Od dziś śladem wyprawy Wawelskiego Smoka i kucharza Bartolini Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka mającej na celu odnalezienie profesora Baltazara Gąbki podąża tajemniczy Don Pedro de Pommidore szpieg z Krainy Deszczowców. Czyli w Bielsku-Białej jest jak w bajce. Wszystko za sprawą odsłonięcia 22 września kolejnej rzeźby na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Do Smoka i kucharza na ul. 11 Listopada dołączył słynny Karramba z towarzyszącym mu fantastycznym Mypingiem.

Odsłonięcia rzeźby z ogromnym entuzjazmem, przy gromkich brawach zgromadzonych mieszkańców, dokonały dzieci z Przedszkola nr 15 w Bielsku-Białej. Przytulaniom do rzeźby nie było końca – radość dzieci i ich ciekawość były chyba najlepszą próbą techniczną tego, czy postać wytrzyma naprawdę duże zainteresowanie przechodniów. Później odbyła się sesja zdjęciowa, poczęstunek ciastkiem promocyjnym Bielska-Białej o pasującej nazwie KaramBBa i projekcje kreskówki Porwanie Baltazara Gąbki.

Szpieg to pierwszy bohater negatywny na naszym szlaku postaci bajkowych, choć bardzo lubiany przez dzieci i przeze mnie też, kiedy byłem dzieckiem i tę bajkę oglądałem. Ale tak jest w życiu przecież, nie wszystkie charaktery są pozytywne, zdarzają się i negatywne, a łobuziaków też czasami lubimy. Zamawialiśmy deszcz na uroczyste odsłonięcie - niestety nie udało się – nie pada, chociaż liczyliśmy na to, bo to szpieg z Krainy Deszczowców”

- mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Mamy nadzieję, że kolejny element bajkowego szlaku w naszym mieście spodoba się i bielszczanom i turystom, szczególnie tym młodszym. Myślę, że to bardzo dobrze, że takie inicjatywy są realizowane, zwłaszcza z udziałem środków europejskich, co nie było łatwe. I to nie jest nasze ostatnie słowo. Studio Filmów Rysunkowych, które też za chwilę rozpocznie remont swoich budynków, jest bogate w postacie, a my będziemy kontynuować wytyczanie naszego szlaku, ale na razie cicho sza! Zostawmy to owiane mgiełką tajemnicy, trochę w atmosferze odsłanianego dziś szpiega z Krainy Deszczowców”

- dodał prezydent.

Rzeźba stanęła na ul. 11 Listopada w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Karramba! niestrudzenie podąża za głównymi bohaterami.

Na bielskim deptaku Don Pedrowi towarzyszy Myping. Jego pojawienie się przy postaci szpiega tłumaczyła bielska rzeźbiarka, autorka projektu i modelu, na wzór którego wykonana została kompozycja rzeźbiarska, Lidia Sztwiertnia.

W związku z tym, że te rzeźby są używane - dotykane przez dzieci, popychane, starałam się znaleźć coś, co logicznie by się tłumaczyło, a zarazem stanowiło trzeci punkt podparcia dla szpiega i tak Myping narzucił się naturalnie sam”

mówiła artystka

Jak przechodzę ul. 11 Listopada, to widzę, że zwykle ktoś korzysta z tych rzeźb, często nawet tłumy. Dzieciaki siedzą w samochodzie, na samochodzie, fotografują się, są wycieczki. To miłe. To jest na pewno jakaś atrakcja w mieście i co ważne, uhonorowanie wielu lat pracy twórców filmów rysunkowych, bo one się całkowicie bronią pod względem artystycznym, rysunkowym i aż szkoda, że tak rzadko są dostępne w mediach”

dodała artystka.

Porwanie Baltazara Gąbki jest polskim kolorowym serialem animowanym, zrealizowanym w latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. Seria liczy 13 odcinków, każdy z nich trwa około 6 minut.

Całość zaczyna się od tego, że znamienity uczony profesor Baltazar Gąbka znika w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie wyprawy do Krainy Deszczowców. Książę Krak wysyła na poszukiwania Smoka Wawelskiego, któremu towarzyszy słynny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona pietruszka. Poszukiwacze nie są sami, śledzi ich bowiem tajemniczy, złowrogi don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców.

Obecny na uroczystości syn autora powieści Porwanie Baltazara Gąbki Stanisława Pagaczewskiego Tomasz Pagaczewski opowiadał o okolicznościach powstania książki i kłopotach z ówczesnym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Powieść powstała w momencie kiedy moja młodsza siostra zażyczyła sobie opowiadanie bajek codziennie wieczorem, bo nie chciała spać i ojciec już tracił koncept. Wtedy wziął jedną centralną postać - Smoka Wawelskiego - i on miał codziennie inne przygody. Był tylko jeden warunek. Siostra chciała, żeby to był smok dobry, bo inaczej będzie się go bała i ten dobry smok ojcu jakoś dobrze wyszedł”

mówił Tomasz Pagaczewski.

Z książką, która powstała w 1965 roku, były niesamowite problemy, bo wówczas w Polsce działała cenzura. Chodziło o to, że powieść dla dzieci musiała być pozytywna politycznie i gospodarczo na ówczesne czasy. I ze szpiegiem z Krainy Deszczowców większych problemów nie było, gorzej natomiast ze Smokiem Wawelskim i Bartolini Bartłomiejem. Cenzor zażądał bowiem użycia innego herbu. Teraz to zielona pietruszka – na początku były dwa widelce i udziec barani, ale że w sklepach mięsnych wtedy nic nie było, to cenzor życzył zmiany herbu na jarzynowy”

dodał.

Don Pedro to piąta kompozycja rzeźbiarska na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który od kilku lat jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Szpieg z Krainy Deszczowców dołączył do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego Łowcy Zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i Kucharza Bartoliniego Bartłomieja.

Powstanie rzeźby i mikroprojekt z nim związany są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Projekt pn. Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 28.973,05 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w wysokości 1.704,29 euro z budżetu państwa. Z własnego budżetu miasto planuje wydać na całe przedsięwzięcie środki do kwoty 3.408,61 euro. Poza wykonaniem rzeźby, dofinansowanie zostanie przeznaczone na działania promocyjne.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z partnerem czeskim – Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku. Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które od 1999 roku współpracują w ramach partnerstwa miast. Bohaterowie serialu i powieści Porwanie Baltazara Gąbki są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki, jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r.

Wśród głównych działań objętych projektem - oprócz realizacji rzeźby - znalazło się opracowanie i druk wydawnictwa promocyjnego na temat szlaku Bajkowe Bielsko-Biała w wersji dwujęzycznej (polsko-czeskiej), reklama w prasie o podróżach w Polsce i w Czechach oraz wyjazd studyjny do Bielska-Białej dla osób z Frydka-Mistka (Czechy) związanych z branżą turystyczną.

Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury turystycznej poprzez stworzenie nowej, atrakcyjnej wizytówki miasta. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała będzie promowany po obydwu stronach granicy. Projekt realizuje Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który pragnie zapraszać gości z Czech do odwiedzin w Bielsku-Białej nie tylko w celu zakupów, ale także po to, aby poznali bajkowe rzeźby nawiązujące do dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz inne atrakcje turystyczne miasta. Działania podejmowane w ramach tego projektu będą realizowane do końca 2021 r.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała

IMG 7398q 22 wrzesien 2021 3000x2000

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.3µg/m3 PM2.5: 16.9µg/m3