Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Jubileusz 70-lecia Grupy Beskidzkiej GOPR

Skocz w Beskidy
Bielsko-Biała
TAGI GOPR, Grupa Beskidzka GOPR, gopr beskidy, 70-lecie gopr beskidy
fot. GOPR Beskidy/facebook
Wystawa fotograficzna, ilustrująca codzienną pracę beskidzkich ratowników, bieg górski w rejonach bielskich Błoni i Koziej Góry i dzień otwarty - to tylko kilka propozycji, którą przygotowano na jubileusz 70-lecia Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Grupa Beskidzka GOPR obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Główne wydarzenia związane z rocznicą odbędą się od 16 do 18 września w Bielsku-Białej. 
Kilka dni wcześniej 12 osób, które zaliczyły cykl szkoleń I stopnia, złożyło przyrzeczenia ratownicze, kończąc tym samym staż kandydacki i stając się rzeczywistymi członkami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wyraźnie pokazuje, że GOPR cieszy się cały czas niesłabnącą popularnością.

Grupa Beskidzka GOPR działa w służbie drugiemu człowiekowi od 1952 roku. Ratownicy są gotowi nieść pomoc nawet w najtrudniejszych warunkach górskich, nierzadko narażając przy tym swoje życie.

Z okazji 70-lecia 16 i 18 września w Bielska-Białej zorganizowane zostaną m.in. wystawa fotograficzna i bieg rodzinny, którym towarzyszyć będą spotkania z ratownikami.

Jubileusz rozpocznie się 16 września w Galerii Sfera, gdzie od godz. 12.00 do 17.00 zaplanowano szkolenie z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w górach. Również w Sferze o godz. 14.30 otwarta zostanie wystawa fotograficzna, ilustrująca codzienną pracę ratowników Grupy Beskidzkiej. Tuż po niej galerię odwiedzą psy ratownicze, które w asyście przewodników zaprezentują swoje umiejętności wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczych. Wystawa fotograficzna będzie dostępna dla odwiedzających do 2 października.

Tego samego dnia w godz. 17.00-19.30 Grupa Beskidzka GOPR zaprasza na dzień otwarty do Akademii Techniczno-Humanistycznej partnerującej jubileuszowi. Tam ratownicy pokażą miłośnikom gór, jak wygląda ich służba. Na miejscu będzie obecny zarówno sprzęt, jak i pojazdy, które są używane podczas akcji ratunkowych. 

Weekend zakończy bieg górski w rejonach Błoni i Koziej Góry. 18 września odbędą się tam rodzinny bieg na orientację, który ruszy o godz. 9.00, oraz zawody GOPR na orientację, których start przewidziano na godz. 13:00. Oba biegi rozpoczną się i zakończą na kampusie Akademii Techniczno-Humanistycznej. 

Impreza ma charakter otwarty, a dochód z zapisów zasili konto Fundacji GOPR, która m.in. wspiera leczenie chorych dzieci ratowników.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała