Główny Szlak Beskidzki (Wielka Czantoria – Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka)

Glowny szlak beskidzki 375

Redakcja

20 maja, 2022

Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego prowadzi przez najwyższe szczyty górskie otaczające miasteczko. Trasa pełna jest wspaniałych widoków i uroczych miejsc.

Trasa: szlak czerwony – fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. K. Sosnowskiego
Ustroń Polana – Wielka Czantoria (1 h 45 min)
Wielka Czantoria – Stożek Wielki (3 h)
Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka (2 h)
Początek trasy: Ustroń Polana PKS, PKP
Koniec trasy: Przełęcz Kubalonka PKS

Na jednodniową wycieczkę doskonale nadaje się odcinek „Wielka Czantoria – Przełęcz Kubalonka”. Pokonanie trasy wymaga około 6 h 45 min. Należy więc rozsądnie planować wyprawę i dobrze ocenić własne możliwości. Ci, którzy nie mają ochoty na tak długą wędrówkę, mogą wjechać wyciągiem na Polanę Stokłosicę pod szczytem Wielkiej Czantorii, skracając tym samym czas marszu o 1 h 15 min.

Wycieczkę rozpoczynamy przy przystanku PKS i stacji PKP Ustroń Polana. Podążając za znakami czerwonego szlaku, kierujemy się w stronę kolejki linowej na Czantorię.

Stacja dolna CzantoriaCzerwony szlak na Czantorię

Czerwony szlak prowadzi w górę wzdłuż trasy narciarskiej, kończącej się na wspomnianej Polanie Stokłosicy. Podejście jest strome i dość wyczerpujące, ale umożliwia podziwianie panoramy Ustronia. Po około 1 h 15 min zmagań docieramy na Polanę Stokłosicę. Znajduje się tutaj górna stacja kolejki, letni tor saneczkowy, sokolarnia (ptaki drapieżne) oraz kilka punktów gastronomicznych. Ze Stokłosicy roztacza się bardzo ładny widok i można tutaj odpocząć, ciesząc oczy pięknem górskiego krajobrazu.

Polana Stokłosica - UstrońPolana Stokłosica

Teraz czeka nas podejście na sam szczyt góry. Po około 30 minutach marszu kamienistą ścieżką, stajemy na szczycie Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.).

Wieża widokowa na Wielkiej CzantoriiWidok z Wielkiej Czantorii

Znajduje się tutaj 29-metrowa wieża widokowa (wejście: 6 zł), z której podziwiać można wspaniałe widoki – pięknie widać Ustroń, Wisłę i Beskid Śląski, a przy ładnej pogodzie dostrzec można Tatry, Małą Fatrę na Słowacji oraz odległe pasma górskie w Czechach.

Widok z Wielkiej CzantoriiWidok z Wielkiej Czantorii

Następnie kierujemy się w stronę Stożka Wielkiego (3 h marszu) i schodzimy z Czantorii kamienistą, chwilami dosyć stromą drogą. Po kilkunastu minutach wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń, a naszym oczom ukazują się malownicze widoki. Teraz czeka nas bardzo strome zejście, ale później droga wiedzie łagodnie w dół, a wędrówka nie jest wyczerpująca. Wkrótce dochodzimy do Przełęczy Beskidek (684 m n.p.m.). Tuż za przełęczą rozpoczynamy niezbyt męczące podejście na Soszów Mały (762 m n.p.m), a idąc dalej grzbietem górskim, po kilkunastu minutach docieramy do Schroniska Soszów.

Jak informuje drogowskaz, dalsza droga czerwonym szlakiem na Stożek Wielki zajmuje 1 h 30 min. Ci, którzy poczuli się zmęczeni, mogą stąd zejść niebieskim szlakiem do Wisły Uzdrowisko (1 h 45 min).

Schronisko SoszówPodejście na Soszów Wielki

Czeka nas teraz podejście na szczyt Soszowa Wielkiego. Trasa jest dosyć stroma i można trochę się zmęczyć. Po drodze mijamy Zagrodę Lepiarzówkę, obejmującą hotel, góralską karczmę, letni ogródek, zadaszony grill.
Soszów Wielki liczy 886 m n.p.m. i można z niego podziwiać malowniczy krajobraz. Stojąc na szczycie zobaczymy m.in. Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.

Soszów Wielki - widokSoszów Wielki - widok

Dalej podążamy szeroką, leśną drogą, wiodącą grzbietem górskim. Pokonawszy kilkaset metrów, lekkim marszem docieramy na Cieślar (918 m n.p.m.). Szczyt ten stanowi kolejny atrakcyjny punkt widokowy na trasie naszej wędrówki. Podziwiana stąd panorama Beskidów jest naprawdę imponująca.

Cieślar - widokWidok z Cieślara

Czeka nas teraz niezwykle widokowe zejście z Cieślara. Droga prowadzi bowiem łagodnie w dół, wśród pastwisk, łąk i pól, co gwarantuje wspaniałe widoki. Szczególnie okazale prezentuje się najbliższy cel naszej wędrówki – Stożek Wielki.

Stożek WielkiSzlak z Cieślara na Stożek

Po chwili marszu docieramy na Stożek Mały (843 m n.p.m.), a następnie do miejsca, w którym do szlaku czerwonego przyłącza się szlak żółty. Kto chce, może tym szlakiem zejść do Wisły Dziechcinki PKP lub Wisły Oazy PKS (1 h 30 min).

Ostatnia faza podejścia na Stożek Wielki zajmuje około 30 min i jest naprawdę wyczerpująca. Początkowo trasa prowadzi leśną drogą wzdłuż słupków granicznych, jednak później szlak biegnie bardzo stromo pod górę. Z uwagi na dużą stromiznę i liczne korzenie, odcinek ten jest męczący. Następnie docieramy do szerokiej drogi, wiodącej zakosami na szczyt góry. Dalsza część szlaku jest już łatwiejsza i pokonawszy kilkaset metrów, stajemy na grzbiecie Stożka Wielkiego.

Przy schronisku na StożkuSchronisko Stożek w Wiśle

Znajduje się tutaj schronisko PTTK, w którym można się posilić, liczne ławki, stoliki oraz mapa turystyczna. Warto zejść stokiem góry kilkanaście metrów w dół, gdyż roztacza się stąd piękny widok na okoliczne szczyty oraz pasma górskie.

Widok ze Stożka w WiśleWidok ze Stożka w Wiśle

Sam szczyt Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) jest zalesiony i nie ma co liczyć na piękną panoramę. Można jednak na niego podejść niebieskim szlakiem (czeskim), choćby dla samego faktu zdobycia szczytu.

Ze Stożka Wielkiego zejść można do Wisły Głębce PKP szlakiem zielonym (1 h 30 min) lub niebieskim przez Mrózków (1 h 45 min), a także szlakiem żółtym do Wisły Dziechcinki PKP (2 h). My jednak idziemy dalej szlakiem czerwonym (a także zielonym i niebieskim) w kierunku Przełęczy Kubalonki (2 h). Droga nie jest trudna ani męcząca, gdyż przez cały czas prowadzi grzbietem górskim. Po kilkunastu minutach lekkiego marszu dochodzimy do interesujących skałek oraz punktu widokowego.

Skałki na KiczorachKiczory - widok

Można stąd podziwiać fantastyczną panoramę Beskidu Śląskiego. Kiczory to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicach Wisły.Po chwili docieramy na szczyt Kiczorów (990 m n.p.m.). Podążając za znakami czerwonego szlaku odbijamy tutaj w lewo i schodzimy ze szczytu dosyć stromą, kamienistą ścieżką. Dalej czerwony szlak prowadzi przez las, gdzie po kilkuset metrach łączy się ze szlakiem niebieskim. Wkrótce wychodzimy z lasu i mijamy niewielką polanę, z której pięknie widać Stożek Wielki. Później skręcamy w lewo, pokonujemy stromy, leśny odcinek i docieramy do miejsca, w którym czerwony szlak odbija w prawo, w kierunku Przełęczy Kubalonki (około 1 h). Warto zrobić sobie tutaj krótki postój, gdyż z pobliskiej polany roztacza się bardzo ładny widok.

Stożek Wielki w WiśleSzlak Kiczory - Kubalonka

Skręcamy w prawo i rozpoczynamy krótkie podejście, a następnie przechodzimy przez pastwisko. Dalsza droga do Przełęczy Kubalonki w całości biegnie przez las. Szlak prowadzi w większości łagodnie w dół, a tylko czasami lekko pod górkę, a więc wędrówka nie jest męcząca.

Nasza wycieczka kończy się na Przełęczy Kubalonce, położonej na wysokości (761 m n.p.m.). Mieści się tutaj wiele punktów gastronomicznych, sklepików z pamiątkami itp.

Przełęcz KubalonkaPrzełęcz Kubalonka

Warto podejść kawałek na skraj lasu za torem dla gokartów, gdyż przy ładnej pogodzie zobaczyć można stamtąd Tatry. W pobliżu Przełęczy Kubalonki znajduje się też zabytkowy kościółek .

Do Wisły wracamy autobusem PKS lub jednym ze szlaków turystycznych (szlak zielony do Wisły Głębce PKP – 1h lub szlak zielony do Wisły Nowej Osady DT PTTK „Nad zaporą” – 1 h 15 min).

Źródło: BeskidSlaski.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.4µg/m3