Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Dożynki w Wiśle już 27 sierpnia

Skocz w Beskidy
Wisła
Już w najbliższą sobotę przez Wisłę przejdzie barwny korowód dożynkowy, który tradycyjnie będzie jedną z części Wiślańskich Dożynek i Święta Miodu. W tym roku wyjątkowo odbędą się one tydzień wcześniej, jednak dzięki temu hucznie pożegnamy wakacje w Wiśle! Czeka nas mnóstwo atrakcji, jak choćby warsztaty, koncerty, obrzęd dożynkowy czy Park z Tradycją.

- W tym roku Wiślańskie Dożynki, ze względu na planowany na wrzesień remont amfiteatru, odbędą się w ostatni weekend sierpnia. To święto, podczas którego wszyscy możemy podziękować za tegoroczne plony, spotkać się w amfiteatrze i Parku Kopczyńskiego i wspólnie spędzić czas podczas występów i koncertów. W tym roku, oprócz tradycyjnych dożynkowych atrakcji, będzie z nami Radio Katowice, które na Placu Hoffa zaprosi naszych mieszkańców i gości do wspólnej zabawy. Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Wisły i nie tylko w strojach regionalnych do udziału w korowodzie  – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. 

Tradycyjnie tegoroczne Dożynki rozpoczną się pięknym korowodem, który wyruszy o godzinie 14:30 z ulicy Konopnickiej i dotrze do  Parku Kopczyńskiego. W czasie korowodu zobaczymy sprzęt  rolniczy, pszczelarzy, wiślańskich gospodarzy, a  wszystkich witać będą gazdowie tegorocznych dożynek – w tym roku gazdami zostali Danuta i Jan Szarzec z Partecznika. Po tradycyjnym korowodzie w amfiteatrze odbędzie się wspólna modlitwa ekumeniczna i będzie można zobaczyć obrzęd dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wisła. Także w amfiteatrze odbędą się koncerty, w dożynkowe popołudnie zagrają Kapela Hanki Wójciak i zespół Wawele & Jan Wojdak. Po koncertach zapraszamy  na festyn dożynkowy przed  głównym wejściem do amfiteatru – bawić będzie nas zespół  Kriss Party, zabawa potrwa do późnych godzin nocnych. 

- Chociaż korowód rozpocznie tegoroczne dożynki, w centrum Wisły warto zjawić się już wcześniej. Już od godziny 12:00 Park Kopczyńskiego zamieni się w Park z Tradycją. Właśnie w naszym pięknym parku będzie można wziąć udział w warsztatach, zobaczyć pokazy robienia sera i masła, na gości będą czekały także stoiska rękodzielnicze, stoisko pszczelarskie i wiele innych– mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. 

W Parku z Tradycją stanie także  ścianka GOPR-u, pojawią się strażacy OSP i będzie można wziąć udział w loterii dożynkowej. Z kolei w niedzielę, na Placu Hoffa od 12:00 do 16:00 odbędzie się Expo Zdrowie – podczas którego będzie można za darmo wykonać badania profilaktyczne, zapoznać się ze zdrową żywnością i odwiedzić jedno z wielu stoisk, promujących zdrowy styl życia. Oczywiście przez cały weekend na Placu Hoffa na gości czekał będzie także Jarmark Dożynkowy.