Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Dni Wisły pełne wydarzeń [Foto]

Skocz w Beskidy
Wisła
TAGI dni wisły, Bieg Kelnerów, wydarzenia w Wiśle, koncerty w wiśle
fot. UM Wisła
Koncerty na długo zapadające w pamięć, wręczenie „Trzech Smreków” i nagród sportowych, Piknik Rodzinny, festiwal kolorów, jarmark, Bieg Kelnerów i Mistrzostwa Polski w Grillowaniu – to tylko niektóre wydarzenia, które złożyły się na tegoroczne Dni Wisły. W tym roku po raz pierwszy Dni Wisły odbyły się w czerwcu a nie pod koniec lata, Wisła świętowała 60-lecie nadania praw miejskich.

- Dziękujemy wszystkim za obecność w czasie tych trzech niezwykłych dni. Zaczęliśmy w piątek w nieco bardziej tradycyjnym duchu, była wajeśnica, piękne koncerty kapel regionalnych i obrzęd wiślańskich wianków, który chyba wszystkich zachwycił. W sobotę na rynku odbywały się Mistrzostwa Polski w  Grillowaniu, zorganizowane przez markę Duda i w świetnym stylu wrócił Bieg Kelnerów. Wieczorne występy w amfiteatrze, a zagrali Karolina Kidoń, Patryk Demkowski i Ewa Farna, na pewno na długo zostaną w naszej pamięci. W niedzielę spotkaliśmy się z kolei na rodzinnym pikniku urodzinowym, wszyscy wspólnie świętowaliśmy jubileusz praw miejskich, nie zabrakło animacji dla najmłodszych, gier i zabaw, wspólnego zdjęcia, był też festiwal kolorów a na koniec amfiteatr opanowała muzyka zespołu Tabu – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Przed sobotnimi koncertami w amfiteatrze zostały przyznane Nagrody Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki "Trzy Smreki", które otrzymali Gustaw Czyż i Stanisław Cieślar. Podczas otrzymania nagród obaj nie kryli wzruszenia. Jak co roku docenieni zostali też młodzi sportowcy, którzy otrzymali nagrody za osiągnięcia w 2021 roku.

- Każdy z nas buduje i tworzy to miasto, każdy współtworzy jego historię. Miasto jest wspólne. Przez te 60 lat bywały lepsze i gorsze momenty, na tym oczywiście polega życie, ale cieszę się bardzo,  że ciągle jesteśmy w tym wspólnym tworzeniu Wisły razem. Wierzę, że mieszkańcy, tak jak ja, są dumni z naszego miasta. Dziękuję Wam wszystkim za współpracę, za twórcze inicjatywy, za serdeczność, za każdy gest zrozumienia. Dziękuję setkom osób zaangażowanych w życie stowarzyszeń i organizacji, dziękuję przedsiębiorcom, którzy także budują to miasto, dziękuję ludziom, którzy myślą o Wiśle jak o swoim domu. Ta wspólnota myśli i odczuć niech nam przyświeca nie tylko podczas Dni Wisły, ale codziennie. Wierzę, że te 60 lat Miasta Wisła to dopiero początek pięknej podróży – mówił podczas sobotniego koncertu Tomasz Bujok, burmistrz Miasta Wisła.

Wśród wydarzeń, które cieszyły się dużą popularnością był też Bieg Kelnerów, który po latach przerwy wraca do Wisły. Kilkudziesięciu kelnerów i kelnerek wzięło udział w kilometrowym biegu z tacą, a najszybszy i najdokładniejszy okazał się Maciej Łusiński z  Bielska-Białej, drugi był Jeremiasz Bujok z Wisły a trzeci Jacek Mencnarowski z Cieszyna.

Zwieńczeniem Dni Wisły był rodzinny piknik urodzinowy, podczas którego można było  spróbować urodzinowych drinków i torcików, ale przede wszystkim wziąć udział we wspólnym świętowaniu. To jeszcze nie koniec obchodów jubileuszowych w Wiśle – kolejne wydarzenia czekają już w najbliższych miesiącach.

 

Źródło: UM Wisła