Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

“Cieszyńskie akcenty”-nowa wystawa w Galerii Ceglanej w Cieszynie

Skocz w Beskidy
Cieszyn
TAGI galeria ceglana, dom narodowy w cieszynie, wystawa w cieszynie
fot. UM Cieszyn
Przestrzeń Galerii Ceglanej znajdującej się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” zdobią ekspresyjne prace Agnieszki Pawlitko. W czwartek odbył się wernisaż odsłaniający nową wystawę zatytułowaną “Cieszyńskie akcenty”, która zagości w murach galerii do 10 lutego.

Motywem przewodnim były dawne tańce ludowe, które artystka w dość niezwykły sposób utrwaliła na płótnie łącząc twórczo tradycje ze współczesnością. Nabyte zdolności hafciarskie wykorzystywane przy zdobieniu żywotków cieszyńskich połączyła z pasją do malarstwa, tak powstały nietuzinkowe obrazy, charakterystyczne dla autorki. 

Malarsko-hafciarskie prace powstały w ramach przyznanego w 2021 roku stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. 

Obecna wystawa przedstawia tutaj kilka prac, które zainspirowały mnie do stworzenia prac malarsko-hafciarskich. Obraz powstał w ramach pracy magisterskiej, była to inspiracja strojem cieszyńskiem. Prace można połączyć i powstanie z tego jedna duża. Od tego momentu zaczęłam tworzyć sporo prac związanych ze strojem cieszyńskim oraz tańcami.  Długi proces twórczy sprawił, że zaczęłam tworzyć prace wykorzystując do tego haft i malarstwo. Myślę, że nie często zdarzają się takie prace”

wyjaśnia Agnieszka Pawlitko.  

Niecodzienną techniką wykonania zachwycona była również Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

Cieszy fakt, że nasze stroje ludowe są pokazywane w tak nietypowy sposób. Dumą napawa fakt, że mamy taką osobę, która w sposób zupełnie inny, nowoczesny prezentuje naszą tradycję. Myślę, że prace dotrą w tym roku nad morze i zostaną zaprezentowane w Pucku w ramach 20-lecia współpracy z naszym miastem partnerskim”

Źródło: UM Cieszyn


Komentarze