Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Bielsko-Biała: jesienią otwarcie po remoncie zabytkowej willi Sixta

Skocz w Beskidy
Bielsko-Biała
TAGI Willa Sixta, rewitalizacja, centrum aktywizujące mieszkańców, remont
Jesienią zabytkowa willa Teodora Sixta w centrum Bielska-Białej otworzy swe podwoje po rewitalizacji. W budynku powstanie centrum aktywizujące mieszkańców – podała dysponująca obiektem Galeria Bielska BWA.

Galeria w komunikacie podała, że gruntowny remont, trwający od 2018 r., zakończył się wczesną wiosną tego roku. Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 spowodowało jednak przesunięcie otwarcia.

"Jesienią br. bielszczanie będą mieli okazję odwiedzić zabytkową willę Sixta, zaprojektowaną w stylu neorenesansowym i wybudowaną w 1883 r. przez architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej" – podała Galeria.

Dyrektor Galerii Agata Smalcerz poinformowała, że w willi realizowany będzie – wsparty z funduszy UE – projekt społeczny "Sixt Wam". "W jego programie prowadzone będą zajęcia dla różnych grup mieszkańców, również takie, które łączą pokolenia seniorów i dzieci" – powiedziała.

Smalcerz dodała, że do realizacji projektu "Sixt Wam" oddana zostanie część budynku od strony południowej, z oddzielnym wejściem i z zewnętrzną windą.

Czytaj także: Bielsko-Biała: sztuka i edukacja w obronie przyrody na festiwalu Ekodzieło

"Pozostała część służyła będzie jako miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań związanych z kulturą, a przede wszystkim jako przestrzeń wykorzystywana do prezentacji stałej wystawy kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA. Będzie można oglądać dzieła sztuki, a także dowiedzieć się wiele o artystach, o przesłaniu ich dzieł" – wyjaśniła dyrektor Smalcerz.

W willi będą się też odbywały warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne. Przygotowywane one będą z myślą o osobach pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.

Renowacja willi objęła m.in. odnowienie elewacji i adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe. Powstał węzeł cieplny, wymieniono instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Zamontowano windę, odrestaurowany został również stojący obok budynek wozowni i ogrodzenie.

Miasto na remont i realizację projektów pozyskało 5,5 mln zł z UE. (PAP)

Foto: UM Bielsko-Biała 


Komentarze