Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Bieg pod Skrzycznem w biało-czerwonych barwach

Skocz w Beskidy
Szczyrk
TAGI cos szczyrk, Bieg pod Skrzycznem, wydarzenia w Szczyrku, święto niepodległosci w szczyrku
Połączenie aktywności fizycznej i popularyzacji zdrowego trybu życia wśród młodego pokolenia przy jednoczesnym pogłębianiu świadomości i postawy patriotycznej w przededniu ważnej uroczystości 103. rocznicy odzyskania Niepodległości – to kluczowe założenia, jakie przyświecają organizowanemu w środę 10 listopada także na obiektach należących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku wydarzeniu „Biało-czerwony bieg pod Skrzycznem”.

Impreza dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wspierana zarazem przez samorząd Miasta Szczyrk, nawiązuje w swojej nazwie do zmagań biegowych w bliskości Skrzycznego jako najwyżej położonego szczytu w masywie Beskidu Śląskiego, z drugiej zaś dotyczy krzewienia postawy patriotycznej przy okazji Święta Niepodległości.

Dla organizacji przedsięwzięcia wykorzystane zostaną w znacznej mierze obiekty należące do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

W środę 10 listopada wydarzenie rozpocznie się na  stadionie lekkoatletycznym w Wiśle.

Po wspólnej rozgrzewce, w której aktywny udział wezmą również beskidzcy olimpijczycy, uczniowie placówek oświatowych ze Szczyrku zaopatrzeni w biało-czerwone akcenty przebiegną pieszymi ścieżkami w pobliżu kompleksu skoczni narciarskich Skalite, by tuż po godzinie 11:00 finiszować na mecie ustawionej na placu św. Jakuba w centrum miasta.

Każdy uczestnik kończący swój bieg otrzyma tu okolicznościowy medal, upominek rzeczowy oraz flagę.

Te powiewać będą zwłaszcza punktualnie o godz. 11:11, gdy odśpiewany zostanie wspólnie hymn narodowy.

W trakcie dalszej części uroczystości najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w poszczególnych kategoriach wręczone zostaną puchary oraz nagrody rzeczowe.

Akcentem patriotycznym przedsięwzięcia będzie symboliczne oddanie hołdu walczącym przed laty o wolność Ojczyzny.

Młodzież uczestnicząca w biegu oraz odbywającej się równolegle kolejnej edycji „Marszu Radości z Niepodległości”, organizowanego tradycyjnie przez Szkołę Podstawową nr 1 w Szczyrku, z kwiatami i zniczami pojawi się w dwóch miejscach pamięci – pod pietą upamiętniającą żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowania „Bartek”, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944-1947, oraz na terenie Parku Zwierzyniec przy pomniku i obelisku poświęconym ofiarom I i II wojny światowej.

„Biało-czerwony bieg pod Skrzycznem”, będący inicjatywą Fundacji Sokoły Podbeskidzia, przyczyni się do popularyzacji spędzania wolnego czasu na aktywności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem biegania i współzawodnictwa w duchu fair play na terenach atrakcyjnych pod względem krajobrazowym.

Będzie zarazem sposobnością do integracji młodego pokolenia oraz krzewienia idei patriotycznych i świadomości związanej z ważnymi momentami w dziejach naszej Ojczyzny.

 

Źródło: Centralny Ośrodek Sportu-Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku 


Komentarze