Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
30 °C
AAA

Atrakcje dla dzieci wypoczywających w rezydencji prezydenta w Wiśle

Skocz w Beskidy
Wisła
TAGI pokazy strażackie dla dzieci, Agat Korhnauser-Dudy, rezydencji prezydenta w Wiśle
Pokazy sprawności i nowoczesny sprzęt ratowniczy pokazali w poniedziałek cieszyńscy strażacy dzieciom z rodzin poszkodowanych wskutek czerwcowej powodzi na Podkarpaciu. Przebywają one na zaproszenie Pierwszej Damy Agaty Korhnauser-Dudy na półkolonii w Wiśle.

Pokaz bardzo mi się podobał. Widziałem już strażaków przy pracy, ale tak blisko to po raz pierwszy. Nie wiedziałem czego się spodziewać, ale bardzo mi się podobało

powiedział kolonista Antoni Krajewski z Jasła.

Krzysztofowi Darażowi z Trzcinicy, zawód strażaka bardzo się podoba, ale wie, że to ciężka i niebezpieczna służba. "Strażacy często ryzykują własne życie" – podkreślił.

Rzecznik cieszyńskich strażaków st. kpt. Michał Pokrzywa powiedział, że to wyjątkowy dla nich dzień.

Zostaliśmy zaproszeni przez panią prezydentową, żeby odwiedzić dzieci uczestniczące w zorganizowanej przez nią półkolonię w "zameczku". Przygotowaliśmy warsztaty, podczas których pokazaliśmy dzieciom, czym na co dzień się zajmujemy

powiedział.

Ratownicy prezentowali m.in. techniki ewakuacji osób z dużych wysokości przy użyciu drabiny, a także gaszenia pożarów. "Z samochodu gaśniczego dzieci lały wodę. Ich zadaniem było przewrócić pachołki" – powiedział Pokrzywa.

Strażacy zaprezentowali nowoczesny sprzęt, w tym quada i łódź. "Ten sprzęt pokazuje specyfikę naszego terenu – są u nas akweny wodne oraz góry" – dodał rzecznik.

Strażacy pokazywali też na fantomie, jak należy udzielić pierwszej pomocy. Przypomnieli o telefonie alarmowym 112.

Dużo radości najmłodszym sprawiła suczka Ira. To labrador retriever, który pomaga strażakom-ochotnikom z Mnicha w poszukiwaniach ludzi.

Ten piesek podoba mi się najbardziej, ale też quad, łódź i strażackie stroje. (…) Cieszę się, że jest taki, bo możemy się czegoś nauczyć i dowiedzieć o rzeczach, które należy przestrzegać

powiedział kolonista Miłosz Koszarski z Bliznego.

W Wiśle od soboty goszczą dzieci z 36 rodzin poszkodowanych wskutek czerwcowej powodzi na Podkarpaciu. Są wieku od 7 do 14 lat. Z inicjatywą organizacji wypoczynku wyszła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Wyjazd został przygotowany wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP oraz władze województwa podkarpackiego.

Dzieci przebywają w kompleksie budynków związanych z rezydencją prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Ich pobyt potrwa do 1 sierpnia. W tym czasie poznają Beskidy i Śląsk. Odwiedzą Istebną i Koniaków, a w Ustroniu wyjadą kolejką na górującą nad miasteczkiem Czantorię. Weszli już na Stożek i Baranią Górę. Zwiedzą Stadion Śląski w Chorzowie, będą bawiły się w Parku Śląskim oraz zobaczą największe atrakcje Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

W wyjazd zaangażowane jest też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewniło ono uczestnikom kolonii spotkania ze strażakami, policjantami oraz ratownikami GOPR. Z kolonistami spotka się Adam Małysz.

Dzieci przed wyjazdem otrzymały wyprawki, które udało się zorganizować dzięki wsparciu sponsorów. W plecakach znalazły się m.in. bidony, latarki, czapki, naturalne kosmetyki, woda mineralna, ręczniki, koszulki, środki czystości, do tego puzzle oraz gry planszowe. Pracownicy rzeszowskiego urzędu marszałkowskiego zebrali 2 tys. zł na „kieszonkowe” 2 tys. zł. Upominki przygotowały także MON oraz Polska Grupa Zbrojeniowa, PGNiG, Orlen i Kancelaria Prezydenta. Wyjazd dzieci wsparło województwo śląskie i miasto Wisła. (PAP)

Foto: Wisła Rezydencja Prezydenta RP (facebook)


Komentarze