Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Akcja ratunkowa w górach! Zaginęło 5 turystów...

Skocz w Beskidy
Szczyrk Wisła
TAGI GOPR, Jerzy Siodłak szefem GOPR, akcja, akcja ratunkowa
Wczoraj o godz. 18:15 ratownicy z CSR Szczyrk przyjęli zgłoszenie od turysty, który wraz z 5 osobami szedł z Węgierskiej Górki do Przysłop pod Baranią Górą Schronisko Górskie PTTK. Jeden z uczestników opadł z sił, wyczerpany i wychłodzony, w przemoczonym ubraniu i obuwiu, nie był w stanie kontynuować wycieczki.

Jak informuje Beskidzki GOPR - Turyści zatrzymali się w częściowo zniszczonym szałasie na Hali Radziechowskiej i poprosili o pomoc.

We wskazane miejsce udało się dwóch ratowników znajdujących się w rejonie działań (quad, narty skiturowe). Z Centrali wyjechał zespół ratowników (samochód terenowy + quad na gąsienicach) oraz ze względu na dużą ilość śniegu w rej. Hali Radziechowskiej ratownik ze skuterem.

O 19:35 ratownicy dotarli do grupy turystów. W wyniku mocnego wiatru i braku ruchu wychłodzeniu uległy dwie kolejne osoby, które wymagały ewakuacji. Trzy pozostałe osoby, nadal mobilne, poprosiły o pomoc w sprowadzeniu, gdyż w tych warunkach nie byliby w stanie dotrzeć do schroniska.
Po ogrzaniu poszkodowanych, ratownicy rozpoczęli ewakuację do Ostrego, a następnie do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku. Działanie ratunkowe zakończono o godz. 22:00.

źródło: GOPR Beskiy


Komentarze