Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej bez Rosji i Białorusi

Skocz w Beskidy
Szczyrk Żywiec Wisła
TAGI Tydzień Kultury Beskidzkiej, 59. tydzień kultury beskidzkiej, tkb bez rosji i białorusi
foto arch. UM Wisła
Organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej rozpoczęli przygotowania do tego wyjątkowego festiwalu folklorystycznego. W tym roku impreza potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia. Odbędzie się już po raz 59.

Góralskie tańce widzowie będą mogli oglądać na wszystkich pięciu głównych estradach TKB – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W programie znajdą się, jak co roku, koncerty regionalnych zespołów, muzyka tradycyjna, wystawy i kiermasze.

Planowane są także imprezy towarzyszące – 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu i 27. Festyn Istebniański w Istebnej.

Do Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej spływają już karty zgłoszenia na prestiżowy konkurs, który rokrocznie jest jednym z najważniejszych punktów programu TKB – na 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Zapraszane są również zespoły zagraniczne, które będą występować na wszystkich scenach 59. TKB.

Po dwóch latach przerwy do programu festiwalu powraca drugi TKB-owski konkurs – Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku obędą się po raz 31. i zagoszczą na estradzie w Żywcu. Spotkania są objęte patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) 27 lutego przyjęło uchwałę potępiającą barbarzyńską rosyjską agresję na Ukrainę, w której napisano:

„W obliczu brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę polskie zespoły pieśni i tańca zrzeszone w Polskiej Sekcji CIOFF solidaryzują się z artystami muzykami, tancerzami, wokalistami i ich rodzinami wraz z przyjaciółmi dotkniętych przez tak straszny konflikt wojenny”.

Z kolei Rada CIOFF 7 marca podjęła decyzję o zawieszeniu działalności i członkostwa Rosji i Białorusi w CIOFF. Organizatorzy TKB i MSF w pełni popierają podjęte decyzje i zastosują się do nich. Oznacza to, że w programie 59. TKB nie będzie grup z Rosji ani z Białorusi.

– Głęboko wierzymy, że niestrudzone budowanie społecznej wrażliwości poprzez prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku jest w istocie działaniem na rzecz pokoju – dodają organizatorzy 59. TKB.

Te słowa potwierdzają, jak ważna jest idea, która od zawsze przyświeca TKB – pokazanie, jak pięknie można się różnić i jednocześnie być razem.

 

Źródło: tkb.art.pl