Rybnicka Majówka będzie eko. Powracają Ekokubki

Kjhgrjkmnbg

Redakcja

1 maja 2022

Jak przystało na wiosenną imprezę plenerową, w trakcie majówkowego świętowania nie powinno zabraknąć troski o przyrodę i towarzyszących jej akcentów ekologicznych. Rybnicka Majówka będzie więc eko.

Wielogodzinne imprezy trudno wyobrazić sobie bez uzupełniania płynów. Na scenę wracają więc ekokubki, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Klienci będą mogli je wypożyczyć (płacąc kaucję w wysokości 10 zł) na czas imprezy lub zatrzymać i przynieść na kolejne wydarzenie organizowane w Rybniku. 

Rybnik jest jednym z pierwszych miast w Polsce gdzie zaczęto wprowadzać ekokubki – swoją imprezową premierę miały podczas Majówki 2019.

Co ważne, ekokubek jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i przeznaczony do wielokrotnego użytku - za ekologiczny uznaje się go po jego piątym użyciu.

Dzięki kaucjonowaniu kubka wielorazowego na imprezach nie powstają śmieci w postaci zużytych kubków jednorazowych, co powoduje znacznie obniżenie kosztów sprzątania oraz gospodarki odpadami. Przeżywanie imprezy bez śmieci w polu widzenia jest też dla jej uczestników dużo przyjemniejsze. Wielokrotne używanie ekokubków na imprezach masowych jest zalecane przez UE jako rozwiązanie w pełni proekologiczne.

EKO dla najmłodszych i nie tylko

W oczekiwaniu na wieczorne koncerty lub po prostu w ramach weekendowego spaceru warto zajrzeć na rybnicki Kampus już wczesnym popołudniem.

W trakcie całej Majówki czekać tam będą liczne food trucki, ale przecież nie tylko żołądek jest ważny. Dlatego w sobotę i niedzielę (30 kwietnia - 1 maja) od godz. 14.00 do 17.00 firma EKO ustawi na Kampusie namiot oraz dwa specjalistyczne samochody (jednym z nich będzie śmieciarka) realizujące zadania na terenie miasta.

Wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście będą mogli z bliska zobaczyć samochody przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, nauczyć się segregacji śmieci czy wziąć udział w rozwiązywaniu quizów.  W EKO-namiocie trwać będą konkursy dla najmłodszych, kształtujące ekologiczne nawyki.

Elektrośmieci za upominek

W ustawionym na Kampusie EKO-stoisku będzie też okazja do oddania zużytego sprzętu elektrycznego (małe AGD, płyty CD) i baterii.

Każdy kto skorzysta z tej formy pozbycia się odpadu otrzyma ekologiczny prezent.

Warto zainteresować się takim sposobem pozbycia się niepotrzebnych elektrośmieci.

Majówka startuje już w najbliższy piątek. A wśród muzycznych atrakcji m.in: Daria, Miętha, Kacper HTA i zespół Fonos,  SorryBoys, Mrozu, Ørganek, OZD, a na finał Gala z okazji 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego!

 

Źrodło: UM Rybnik

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.3µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3