Władza zachęca do kupowania węgla brunatnego? Jest szkodliwy i może zepsuć piec

Kwb turow 05
Kastelik

Szymon Kastelik

14 października 2022

Dlaczego tańszy węgiel brunatny był do tej pory zakazany w domach? Powód był prosty: jest bardzo groźny.

Od 12 października możliwy jest zakup węgla brunatnego do opalania nim w domowym piecu w kopalniach Bełchatów i Turów. Wcześniej opalanie tym paliwem w domach było zakazane ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia tego węgla. Zwiera on więcej siarki i innych zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Jest on także mniej energetyczny, ale jednocześnie znacznie tańszy. Tonę możemy zakupić już za 200-300 zł brutto. 

Wielu specjalistów, aktywistów społecznych i lekarzy odradza palenie w piecach węglem brunatnym. Ale prezes Jarosław Kaczyński nie widzi w tym niczego złego. Na spotkaniu w Puławach powiedział - Sprawy węgla brunatnego, jego szkodliwości, nie zgłębiałem. Wiem, że są wielkie kopalnie, wielkie elektrownie, w tym największa w Europie w Bełchatowie. To się pali, to dymi i jakoś ludzie tam żyją - co spotkało się z aplauzem publiczności. Problem w tym, że elektrownie, które spalają węgiel brunatny maja specjalne zabezpieczenia i filtry. Dzięki temu do atmosfery nie są wydalane trujące gazy. Ponadto elektrownie Turów i Bełchatów są oddalone od dużych skupisk ludzi. 

Co jeszcze warto wiedzieć o węglu brunatnym? Zawiera więcej siarki od węgla kamiennego, zatem jest bardziej szkodliwy. Ponadto węgiel brunatny ma w sobie więcej wody, nawet 30 procent wilgotności. Co to oznacza? Po pierwsze, słabą jakość energetyczną - potrzeba nawet 4 razy więcej brunatnego od kamiennego do ogrzania domu w zimę. Jeżeli gospodarstwo domowe zużywa 3 tony czarnego złota, to tego brunatnego potrzebuje nawet 12 ton. Po drugie, wysoka wilgotność i siarka mogą wywołać korozję w piecu i tym samym go uszkodzić. A raczej gwarancja tego nie pokryje, bo do tej pory palenie węglem brunatnym było zakazane. Wszyscy, którzy ostatnio wymienili piece na ekologiczne, zakupili urządzenia przystosowane do ekogroszku węgla kamiennego. 

Należy pamiętać o tym, że palenie węglem brunatnym nie zostało zakazane przypadkiem. Jest to bardzo szkodliwy produkt. Ale jeżeli sytuacja zmusi kogoś do zakupu tego typu opału, to niech uważa. Warto zamontować czujnik dymu, czadu oraz najlepiej prowadzić pomiary substancji szkodliwych. Trzeba regularnie czyścić piec i komin. Najlepiej wysuszyć węgiel brunatny po zakupie, żeby ograniczyć jego wilgotność. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.8µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3