Roboty pozbawią cię pracy? Szybciej niż myślisz!

K9
Article

Jarosław Adamski

13 maja 2019

Nowoczesne technologie, w tym robotyka wchodzą w nasze życie. Czy tego chcemy czy nie. Wiele mówiono o tym podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Także o tym, co to oznacza dla Śląska i Zagłębia. I jakie wyzwania stawia przed nami.

Robotyzacja i automatyzacja będzie zmieniać system kształcenia i życie społeczne. Będzie, bo z tej drogi nie ma odwrotu. Zmiana, do której mieszkańcy naszego województwa niezależnie od tego czy są gotowi, czy nie, będą się musieli przyzwyczaić.

To zmiana, od której nie uciekniemy. Wpisuje się w nasze życie. To też jest przyszłość naszych miast, jeśli mają się rozwijać. A tego wszyscy sobie życzymy”

mówi Piotr Uszok, były prezydent Katowic.

Robotyka już jest obecna w naszym codziennym życiu. Samoobsługowe kasy w supermarketach, linie produkcyjne nadzorowane przez jednego człowieka, wyposażone w setki automatów. Czy tak będzie wyglądać przyszłość? Czy prognozę pogody będzie zapowiadać robot? Zastosowań jest coraz więcej. I coraz częściej je spotykamy. 

Nie da się przed tym uciec. Tym bardziej musimy się przygotować do tego już od teraz. To oznacza zmiany w edukacji, w szkoleniu, a przy okazji pojawienie się nowych zawodów na rynku. Trzeba to zrobić mądrze, tak by idąc za wydajnością znaleźć w tym wszystkim miejsce dla człowieka.”

podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej

Nowy wspaniały świat? Lęki i nadzieje epoki cyfryzacji towarzyszą nam od epoki pary – mówiono podczas panelu EKG dotyczącego robotyki i zmian. Wtedy też maszyny gwałtownie wypychały z rynku pracy ludzi. Nie inaczej jest teraz. Ale zarówno wtedy, jak i obecnie pojawiły się nowe zawody, zastępujące, to co znaliśmy.

Człowiek będzie się musiał przystosować. To jest nieuniknione. To oczywiście stawia przed nami wiele wyzwań i poszukiwań odpowiedzi, czym będziemy się za chwilę zajmować zawodowo.”

mówi Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.6µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3