Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Szykują się zwolnienia na lotnisku w Katowicach!

Wiadomości
Zarządca lotniska Katowice, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., przygotowuje rozciągnięte do końca 2021 r. zwolnienia 35 spośród 435 pracowników. Spółka zastrzega, że jeżeli kryzys związany z pandemią COVID-19 pogłębi się, zwolnienia mogą być większe.

Jak wynika z informacji Solidarności w GTL, potwierdzonych następnie PAP przez przedstawicieli spółki, informacje dotyczące trudnej sytuacji portu zarząd GTL przekazał związkom pod koniec października br. Redukcja zatrudnienia zostanie rozłożona w czasie i potrwa do końca przyszłego roku.

W pierwszej kolejności zwolnieni zostaną emeryci oraz osoby, które nabędą uprawnienia emerytalne. Planowane jest także nieprzedłużanie umów terminowych. – W tej ostatniej grupie znajduje się ok. 25 osób, są to zarówno pracownicy administracji i obsługi lotniskowej, jak i służby ochrony lotniska
– powiedział szef związku w GTL Arkadiusz Derebisz.

Zaznaczył, że taka redukcja zatrudnienia jest brana pod uwagę tylko pod warunkiem, że sytuacja nie będzie ulegała dalszemu pogorszeniu, a lotnisko w przyszłym roku obsłuży 3 mln pasażerów. „Jeśli sytuacja się pogorszy, zwolnienia mogą być większe” – zastrzegł Derebisz przypominając, że w ub. roku lotnisko obsłużyło 4,8 mln podróżnych.

Lotnisko Katowice dotkliwie odczuwa skutki pandemii COVID-19. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach br. port w Pyrzowicach obsłużył o 1,37 mln osób mniej niż w pierwszym półroczu tego roku, w którym loty pasażerskie zostały wstrzymane między 15 marca, a 17 czerwca.

Ruch pasażerski w dalszym ciągu jest mocno ograniczony. Samym cargo nie nadrobimy strat, a na tę chwilę nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniosą kolejne miesiące – podkreślił szef Solidarności w GTL i podał, że spółka ta obecnie zatrudnia 435 osób. Są to pracownicy administracji, obsługi lotniskowej oraz służby ochrony lotniska.

Zgodnie z aktualnymi danymi Katowice Airport, od stycznia do października br. łącznie obsłużono tam 1,37 mln podróżnych, to jest o 2,89 mln mniej (spadek o 67,8 proc.) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

W trzecim kwartale br. z usług pyrzowickiego lotniska skorzystało ponad 369,7 tys. pasażerów, prawie 424,5 tys. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej (spadek o 67 proc.), zaś w ciągu trzech kwartałów z połączeń z i do Katowic skorzystało ponad 1 mln 283,1 tys. pasażerów, czyli blisko 2 mln 632,6 tys. mniej, niż przed rokiem (spadek o 67,2 proc.).

GTL spodziewa się, że w całym 2020 r. z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta ok. 70 proc. mniej podróżnych niż w rekordowym roku ubiegłym, kiedy w Pyrzowicach odprawiono 4,84 mln podróżnych.

Port lotniczy Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. Przed pandemią koronawirusa GTL prognozowało na 2020 r. obsłużenie w Pyrzowicach rekordowej liczby 5,5 mln pasażerów.(PAP)