Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Ponad 320 śląskich firm otrzymało bezpłatną pomoc ekspercką w zakresie prowadzenia swoich biznesów

Wiadomości
Centrum Wsparcia MŚP jest jednym ze sprawniejszych i skuteczniejszych form wsparcia dla biznesu w okresie pandemii koronawirusa. To projekt, który powstał z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Jego eksperci bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom w wielu obszarach. Początkowo był on realizowany wyłącznie dla firm z Katowic, jednak w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Śląskiego, w ramach IV filaru Śląskiego Pakietu dla Gospodarki utworzono bezpłatne pakiety kompleksowego doradztwa kryzysowego dla kolejnych 250 firm z całego regionu. W ramach drugiego etapu projektu, podstawowym wymogiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa śląskiego. 

Aby skorzystać z bezpłatnej usługi należy wysłać zgłoszenie internetowe poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej: www.centrumwsparciamsp.pl lub skontaktować się telefonicznie pod numerem +48 324 324 224.

Centrum Wsparcia MŚP to pomoc dedykowana przedsiębiorcom, którzy dzisiaj w drugiej fazie lockdown potrzebują wsparcia ekspertów z różnych dziedzin, na co sami nie mogliby sobie pozwolić. Obecnie projekt ten znajduje się w drugiej fazie realizacji. Do tej pory z pomocy skorzystało ponad 320 przedsiębiorcom. Najwięcej, bo aż 144 zgłoszeń było pośród firm zarejestrowanych na terenie Katowic. Znacząca część kontaktowała się również z Gliwic, Sosnowca czy Bielsko-Białej. Były to w większości mikroprzedsiębiorstwa, poszukujące porad finansowych i marketingowych. Pomocy udzielano także w zakresie prawnym, podatkowo-księgowym, restrukturyzacji, nowej organizacji pracy przedsiębiorstwa, szeroko rozumianej komunikacji biznesowej i kadrowej. Projekt wspierał także przedsiębiorców w zakresie przebranżowienia działalności gospodarczej.

W ramach kolejnego etapu realizacji  Centrum Wsparcia MŚP chcemy przede wszystkim objąć bezpłatną pomocą ekspercką firmy działające nie tylko w dużych miastach, ale także pomniejszych gminach i powiatach. W czasie pierwszego etapu konsultacji, a więc wywiadu z przedsiębiorcą, nasi konsultanci spędzili ponad 550 godzin, zapoznając się z problemami, jakie przedstawiali zainteresowani, szukający pomocy biznesowej. Pierwsze wsparcie eksperckie przedsiębiorcy otrzymywali już po 24 godzinach od kontaktu

wyjaśnia Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

W kolejnej fazie projektu Centrum Wsparcia MŚP ponownie odpowiada na zapotrzebowanie przedsiębiorców, zarówno mikro, małych, średnich i dużych firm. W ramach projektu można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie: prawa, finansów i szerzej księgowości, kadr, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, marketingu, łączenia firm oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Grono eksperckie Centrum Wsparcia MŚP stanowią pracownicy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także zrzeszone w ramach Izby kancelarie, biura księgowe, agencje marketingowe i consultingowe, które wyraziły chęć współpracy z RIG Katowice przy tym projekcie.

Zależy nam na tym, aby firmy mogły w sposób kompleksowy otrzymać profesjonalną i szybką oraz skonkretyzowaną pomoc, która pozwoli im rozpocząć efektywną walkę o lepsze jutro w dobie COVID-19. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy reprezentanci sektora gospodarczego, w trakcie pandemii, w sposób znaczny zmienili swoje zapotrzebowanie na poszczególne usługi i produkty. Modyfikacjom ulegają także na naszych oczach oczekiwania konsumenckie. Stąd pojawia się wśród przedsiębiorców potrzeba zmiany strategii swojej działalności, co staje się niemożliwe bez wnikliwej analizy eksperckiej i znajomości rozwiązań finansowych, marketingowych, czy HR-owych. Pomoc w tym zakresie stała się dla nas priorytetem, chcemy wzmocnić gospodarkę i dać jej szansę na nowy start pełen zysku i rozwoju

dodaje Michał Dąbrowski, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Warto sięgnąć po pomoc CWMŚP zwłaszcza teraz, gdy rząd RP zapowiedział stworzenie Tarczy Branżowej dla 200 tys. firm z sektora gastronomii, rozrywki, fitness i sprzedaży detalicznej, które otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten ma zostać przeznaczonych 1,8 mld zł. Dzięki konsultacji i doradztwa w ramach  Centrum Wsparcia MŚP, można dowiedzieć się więcej o tym, jak znaleźć pieniądze na dalszą działalność.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, jako instytucja samorządu gospodarczego działająca od 30 lat za swoją misję uważa wsparcie podmiotów gospodarczych. Niejednokrotnie podczas rozmów
z przedstawicielami środowiska politycznego, naukowego czy międzynarodowego, stanowi głos przedsiębiorców, dbając o ich przyszłość i lepsze jutro. W obecnych czasach światowej pandemii, RIG w Katowicach chce służyć realną pomocą i aktywnie wspierać działalność śląskiego biznesu w sposób skuteczny i bliski przedsiębiorcom.

Aby skorzystać z usługi należy wysłać zgłoszenie internetowe poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej: www.centrumwsparciamsp.pl lub telefonicznie pod nr: +48 324 324 224.

Twórcy Inicjatywy: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Miasto Katowice oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Gminy i Powiaty, które wspierają projekt Centrum Wsparcia MŚP:

 • Urząd Miasta w Sosnowcu
 • Urząd Miasta i Gminy Woźniki
 • Urząd Miasta w Świętochłowicach
 • Urząd Miasta Lipowa
 • Urząd Miasta Bielsko Biała
 • Urząd Miasta Będzin
 • Urząd Miasta Zabrze
 • Urząd Gminy Jasienica
 • Urząd Miasta i Gminy Żarki
 • Urząd Miasta i Gminy Siewierz
 • Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim
 • Urząd Miasta Blachownia