Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Pomnik Gerarda Cieślika stanął przed Stadionem Śląskim [WIDEO]

#Regionalna piłka
Legenda reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów, Gerard Cieślik doczekał się godnego upamiętnienia. Przed Stadionem Śląskim stanął jego pomnik. To tutaj zdobył wiele ważnych goli.

Gerard Cieślik to legenda polskiej piłki nożnej. Swego czasu jeden z najlepszych piłkarzy w Europie. Wielokrotny reprezentant Polski. Niestety jego gra z orzełkiem na piersi przypadła na czasy powojenne, kiedy Polska odbudowywała się, a futbol dopiero stawał na nogi. Jednak niewątpliwie był inspiracją dla wielu późniejszych polskich piłkarzy, którzy osiągali sukcesy w latach 70-tych i 80-tych.

Był też dumnym Ślązakiem. Jego kariera to przede wszystkim Ruch Chorzów, którego jest najskuteczniejszym strzelcem w historii. Na Stadionie Śląskim zagrał wiele pamiętny meczów, a w szczególności spotkanie ze Związkiem Radzieckim. 20 października 1957 roku biało-czerwoni wygrali 2:1, a oba gole dla naszej reprezentacji zdobył Cieślik. 100 tysięcy kibiców na Stadionie Śląskim było w ekstazie, bo rywalizacja z ZSRR zawsze budziła wiele emocji. 

Dzisiaj każdy może podziwiać pomnik ku pamięci Gerarda Cieślika, który stanął przed Stadionem Śląskim. Wykonany z brązu, w skali 1:1 ma odzwierciedlać prawie idealnie wybitnego piłkarza w stroju reprezentacji Polski. W ceremonii odsłonięcia pomnika udział wzięli jego fundatorzy marszałek województwa, Jakub Chełstowski i prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera. Towarzyszyli im syn Gerarda Cieślika, Jan Cieślik oraz piłkarze Ruchu Chorzów, prezes Niebieskich i prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.