Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Nabór najemców mieszkań: Nowy Nikiszowiec w styczniu 2021 r.

Wiadomości
Nabór najemców mieszkań powstających w ramach rządowego programu mieszkaniowego na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec zostanie uruchomiony w styczniu 2021 r. - poinformowała w piątek spółka PFR Nieruchomości. Dokładny termin ma zostać podany do połowy grudnia br.

Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja, dzięki której powstaje 513 mieszkań, powstaje w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju - ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku.

Na początku kwietnia br. spółka PFRN zapowiadała, że nabór najemców tej największej inwestycji w ramach rządowego programu, będącej w trakcie budowy, zostanie przeprowadzony w czerwcu. Potem ten termin był jeszcze dwukrotnie odsuwany. We wrześniu br. spółka sygnalizowała rozmowy z generalnym wykonawcą, w celu wypracowania nowych warunków kontraktu.

Obecnie trwają prace związane z organizacją naboru w ścisłym reżimie sanitarnym. Składanie wniosków będzie możliwe także online, pozostaje jednak konieczność dostarczenia przez potencjalnych najemców oryginałów dokumentów, potwierdzających dane np. dot. dochodów

powiedziała, cytowana w piątkowym komunikacie, członek zarządu PFRN Krystyna Wąchała-Malik.

Zważywszy, że zainteresowanie mieszkaniami na osiedlu Nowy Nikiszowiec jest bardzo duże, stoimy przed sporym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu - zarówno dla wnioskujących, jak i pracowników obsługi. Prace organizacyjne zakończymy maksymalnie do 15 grudnia, wtedy też podamy szczegóły przebiegu naboru, jak i konkretny dzień jego styczniowego startu

dodała Wąchała-Malik.

 

Nabór będzie miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani przez PFRN pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej. Dostępne będą mieszkania różnej wielkości - od 36 do 94,5 m kw. Na osiedlu będzie też 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m kw.

Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Składające się na osiedle trzy kwartały budynków są na różnych etapach zaawansowania.

Nowy Nikiszowiec to pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu mieszkaniowego o tak dużej skali - w stolicy Górnego Śląska powstaje osiedle, które pomieści ponad pół tysiąca mieszkań wraz z zielonymi terenami wewnątrz kwartałów i wspólnymi przestrzeniami sąsiedzkimi.

Osiedle jest położone w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca, którego zabytkowa architektura inspirowała projektantów z warszawskiej pracowni 22Architekci. Układem urbanistycznym i wyglądem nowe domy nawiązują do pierwowzoru. Architekci zaproponowali charakterystyczny ceglasty kolor elewacji i rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka elewacji odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości SA oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W przyszłości w ramach programu mieszkaniowego w Katowicach ma powstać także ok. 500 kolejnych mieszkań modelowych, zbudowanych na 6-hektarowym terenie w dzielnicy Szopienice. (PAP)

 

Foto: print screen z wideo