Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Kazimierz Kutz będzie miał swój plac w Rybniku

Wiadomości
W dniu wczorajszym odbyła się XXVI Sesja Rady Miasta Rybnik. Podczas Sesji on-line Poseł do Parlamentu Europejskiego złożył własną inicjatywę w której zwrócił się do Prezydenta Miasta Rybnika oraz Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika z propozycją zmiany nazwy „Placu Teatralnego” na „Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza”, dla której uzyskał akceptację u Pani Iwony Świętochowskiej-Kutz.

Propozycję zmiany nazwy placu Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Łukasz Kohut motywował zasługami Pana Kazimierza Kutza dla polskiej i śląskiej kultury oraz sztuki teatralnej i kinowej.

Nie mam wątpliwości, że Kazimierz Kutz był prawdziwym, śląskim partiotą. Dlatego też uważam, że to właśnie tu, w Rybniku – mieście, które wraz z powiatem odznacza się największym odsetkiem osób deklarujących tożsamość śląską, wspierającym edukację regionalną oraz we kerym godać ńyma gańba, Kazimierz Kutz powinien znaleźć swój plac

powiedział Poseł Łukasz Kohut.

Kazimierz Kutz w swojej karierze reżyserskiej jak i w życiu prywatnym nigdy nie bał się mówić tego co myśli i czuje, wprost i bez owijania w bawełnę. Denerwował się także brakiem zrozumienia Śląska i jego mieszkańców w polskiej rzeczywistości. To właśnie ten motyw częstokroć przewijał się w losach bohaterów jego filmów – zwłaszcza w kultowym Tryptyku Śląskim. Potrzeba i chęć pokazania nas samych – Ślązaków – w relacji do Polski jak i do świata zewnętrznego, a także ukazanie, że każdy z nas jest "skądś" i przez to posiada swoją własną tożsamość, która nie jest wadą tylko zaletą! W swoich feletionach Kazimierz Kutz prowokował nas do wspólnego działania i zwiększonej, obywatelskiej aktywności na rzecz lepszego, ekologicznie czystszego i bardziej otwartego na drugiego człowieka Śląska.

I uważam też, że nadanie nazwy tego placu powinno nas wszystkich zjednoczyć. Jestem w kontakcie z wdową Panią Iwoną Świętochowską-Kutz, która bardzo chętnie weźmie udział w tej uroczystości, słucha nas dzisiaj i mam marzenie, żeby podczas nadania imienia Placu Teatralnemu Kazimierza Kutza wszyscy będziemy tam razem. Z każdej strony sceny i rady

dodaje Poseł Łukasz Kohut.

 

Głos w tej sprawie zabrał również Prezydent Miasta Piotr Kuczera który poparł ten wniosek, podkreślił że plac centralny jest bardzo dobrym miejscem aby pamięć tego znakomitego reżysera, człowieka została upamiętniona a jego osoba uhonorowana. Uchwała została również pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Samorządu i Bezpieczeństwa._ Po uzasadnieniu Uchwały przez Europosła uchwała została poddana pod głosowanie i została przyjęta w następującym rozkładzie głosów: ZA- 17, PRZECIW- 2, WSTRZYMAŁ SIĘ- 5, NIE GŁOSOWAŁO- 1.