Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Czy Waldemar Fornalik to specjalista od Legii Warszawy?

#Regionalna piłka
W Poniedziałek Wielkanocny Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Legię Warszawę i utrzymuje się w walce o czwarte miejsce w tabeli na koniec sezonu. To kolejne zwycięstwo gliwiczan w meczu z Legią za kadencji Waldemara Fornalika.

Kibice i eksperci sportowi głośno mówią o tym, że Waldemar Fornalik to prawdziwy specjalista od wygrywania z Legią - aktualnie najbogatszego klubu piłkarskiego w Polsce, chociaż w tym sezonie przeżywającego niewątpliwy kryzys. Drużyna ze stolicy w tym sezonie przegrała wszystko i może cieszyć się, że nie spadnie do 1. Ligi.

W Poniedziałek Wielkanocny Piast pokonał Legię po golu Damiana Kądziory, który wykorzystał olbrzymi błąd defensywy legionistów (był to 500. golem Piasta Gliwice w Ekstraklasie). To była kolejna wygrana gliwiczan z Legią za kadencji Waldemara Fornalika, który został pierwszym trenerem Piasta 17 września 2017 roku. W sezonie 18/19 świętował z gliwickim klubem zdobycie Mistrzostwa Polski. 

Czy "Waldek King" to faktycznie specjalista od Legii Warszawy? Na to pytanie mogą odpowiedzieć liczby. Od 27 kwietnia 2009 roku (czyli od momentu, kiedy po raz pierwszy objął funkcję trenera Ruchu Chorzów) do dzisiaj drużyny Waldemara Fornalika (Ruch i Piast) zagrały z Legią Warszawą w 32 oficjalnych meczach. Dodatkowym spotkaniem był mecz Piasta z Legią II w 1/8 finału Pucharu Polski w sezonie 19/230 (Piast wygrał). 

Z 32 spotkań, Fornalik jako trener zagrał z Legią:

- 12 razy w Ruchu Chorzów do objęcia reprezentacji Polski;

- 7 razy w Ruchu Chorzów po reprezentacji;

- 13 razy w Piaście Gliwice.

Najlepszą statystykę Fornalik ma w Gliwicach. Jako trener piasta pokonał Legię 6 razy, a 2 razy zremisował. Drużyna z Warszawy była lepsza 5 razy. W tym zestawieniu faktycznie Piast wychodzi na plus i tym samym Fornalika można nazwać "koszmarem Legii" w ostatnich pięciu latach. 

Trochę gorzej wyglądają liczby za czasów prowadzenia Ruchu Chorzów. W sumie 5 zwycięstw, 3 remisy i aż 11 przegranych. Cały bilans od 2009 roku wygląda następująco: 11 zwycięstw, 5 remisów i 16 porażek + 1 wygrana z Legią II w Pucharze Polski. 

Wcześniej w Górniku Zabrze i Odrze Wodzisław Śląski Fornalik zmierzył się z Legią Warszawą 5 razy: 2 remisy, 3 przegrane. 

Finalny bilans Waldemara Fornalika w meczach z Legią jest ujemny, jednak nie ma chyba aktualnie innego trenera w Polsce, który aż 11 razy pokonał Legię, nie będąc nigdy trenerem drużyny z dużym budżetem. 

 


Komentarze