Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Bielsko-Biała: 1 mln zł dla osiedli z najwyższą frekwencją w wyborach do rad

Wiadomości
Władze Bielska-Białej zachęcają mieszkańców, by w niedzielę wzięli udział w wyborach do rad osiedli. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski zapowiedział w środę, że pięć osiedli, w których będzie ona najwyższa, otrzyma do podziału 1 mln zł.

Bardzo zależy nam na frekwencji w tych wyborach, bo rady osiedli to nasi współpracownicy w codziennym zarządzaniu miastem. Wszystkim zależy na budowie społeczeństwa obywatelskiego. Samorząd to wszyscy mieszkańcy, a rady osiedla, to najniższy – choć nie najmniej ważny - szczebel samorządu. To istotne, by wybrani kandydaci byli jak najbardziej reprezentatywni.”

powiedział prezydent Klimaszewski

Przewodniczący bielskiej rady miejskiej Janusz Okrzesik, który jest pomysłodawcą zdopingowania mieszkańców, poprzez wyasygnowanie z miejskiej kiesy funduszy, powiedział, że „1 mln zł otrzymają najaktywniejsze osiedla”. „Najlepszym wskaźnikiem aktywności jest w tej chwili frekwencja w wyborach” – dodał.

Okrzesik powiedział, że dzielnica z najwyższą frekwencją otrzyma do dyspozycji 500 tys. zł, kolejna – 200 tys. zł, a trzy następne po 100 tys. zł. „Nowe rady będą mogły zdecydować o wykorzystaniu tych funduszy. Ich przeznaczenie może być dowolne.

16 czerwca bielszczanie wybiorą składy 21 z 30 rad osiedlowych. Tam kandydatów jest więcej niż miejsc. W ośmiu osiedlach zgłoszono tylu samo kandydatów, ile jest miejsc. Wszyscy zostaną zatem członkami rad. W nowej kadencji nie będzie istniała jedynie rada na osiedlu Piastowskim. Tam zgłosiło się mniej kandydatów niż wymagane 15. Prawo wybierania przysługuje obywatelowi polski lub UE, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze osiedla i jest ujęty w stałym rejestrze wyborców. (PAP)