Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Autobusy z linii lotniskowych skierowane na trasy Gliwice-Katowice

Specjalnie oznakowane autobusy, które dotąd – w kolorach fuksji – obsługiwały trasy z kilku miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lotnisko Katowice, zostaną skierowane do obsługi dodatkowych kursów przyspieszonych linii nr 840 i 870 z Gliwic do Katowic.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego Michał Wawrzaszek, linie nr 840 i 870, kluczowe dla mieszkańców poruszających się między Gliwicami, Zabrzem, Rudą Śląską, Świętochłowicami, Chorzowem i Katowicami, od wtorku będą dodatkowo obsługiwane dziesięcioma pojazdami.

Według ZTM, dodatkowych odpowiednio 34 i 50 kursów więcej dziennie na tych liniach powinno pomóc pasażerom bezpiecznie dojeżdżać do pracy w czasie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

"Dzięki temu w szczytach komunikacyjnych częstotliwość połączeń zostanie podwojona. W przypadku linii 840 mieszkańcy sześciu miast będą mieli połączenia średnio co 10 minut rano i co 15 minut po południu. Dla linii nr 870 wartości te, to w obydwu przypadkach 10 minut. Niech nikogo nie zdziwi przyjazd dodatkowego autobusu w kolorze fuksji" - podkreślił Wawrzaszek.

Jak zaznaczył, jeden z wozów stale obsługujących linie lotniskowe, już w poniedziałek wzmocnił obsługę linii nr 835, która łączy Katowice z Sosnowcem. Zaplanowano 9 dodatkowych kursów na trasie Katowice Piotra Skargi – Porąbka Osiedle Juliusz II, przede wszystkim dla dojeżdżących na godz. 6 i 14 do pracy w strefie ekonomicznej w sosnowieckiej Dańdówce.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. m.in. środki publicznego transportu zbiorowego mogą przewozić w jednym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa dostępnych w nich miejsc siedzących. W związku z tym ZTM stara się dostosowywać ofertę.

Jak przypomina ZTM, na większości linii autobusowych obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne; tramwaje ZTM z licznymi wyjątkami od poniedziałku do piątku kursują według rozkładów sobotnich, a w weekendy – według niedzielnych.

Z ostatnich modyfikacji od poniedziałku ZTM wprowadził, głównie w porannych szczytach komunikacyjnych, korekty w rozkładach popularnych linii autobusowych. To dodatkowe kursy na liniach nr 32, 57, 259, 617, 677, 835, a także obsługa pojemniejszymi pojazdami linii nr 8, 58, 71, 617.

W związku z licznymi i częstymi zmianami ZTM apeluje, aby pasażerowie przed każdą podróżą sprawdzali rozkład jazdy na stronie rj.metropoliaztm.pl. W wyniku wielu korekt nie jest bowiem możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Bieżąca informacja jest też dostępna na bezpłatnej infolinii ZTM: 800-163-030 lub przez aplikacje mobilne.

ZTM deklaruje, że liczbę pasażerów w pojazdach weryfikują wyznaczeni do tego pracownicy Zarządu. Informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można też wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

W poniedziałek rzecznik ZTM podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że na najbardziej obciążonych liniach oferta transportowa będzie zwiększana, a na najmniej – ograniczana; zaapelował jednak o wyrozumiałość. "Decyzje zmieniające ofertę przewozową na poszczególnych liniach są trudne i nierzadko wymagają konsultacji m.in. z gminami oraz przewoźnikami" - podkreślił Wawrzaszek.(PAP)

Foto: ZTM