Prokuratura sprawdza, czy słowa papieża Franciszka obrażają uczucia religijne

Papiezduda

Redakcja

27 kwietnia 2021

Jak donoszą polskie media, m.in. Gazeta Wyborcza i Wprost, Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ bada, czy słowa papieża Franciszka umieszczone na tęczowej fladze naruszają art. 196 Kodeksu Karnego, który dotyczy obrażenia uczuć religijnych.

Chodzi dokładnie o słowa Franciszka - Bóg kocha cię takiego, jakim jesteś. Miał te słowa wypowiedzieć w rozmowie z chilijskim homoseksualistą Juanem Carlosem Cruzem, który w dzieciństwie padł ofiarą molestowania przez księdza. Ten cytat został użyty podczas jednej z manifestacji o równouprawnienie osób LGBT. Pojawił się na tęczowej fladze.

W sieci pojawiło się zdjęcie dokumentu, który ma potwierdzać, że prokuratura zajmuje się tą sprawą. W uzasadnieniu czytamy:

W toku postępowania ustalono, że zachowanie podejrzanych skutkowało obrazą uczuć religijnych (...) Konieczne jest zatem ustalenie, w oparciu o wiedzę specjalistyczną z zakresu religioznawstwa, czy użyty przez podejrzane przedmiot w postaci flagi z naniesionym wzorem poziomych różnobarwnych pasów, powszechnie identyfikowanych jako tzw. kolory tęczy, uznawanej za symbol środowisk LGBT i naniesiony w pobliżu napis o treści "Bóg kocha cię takiego, jakim jesteś", ma charakter znieważający

Dokument ma potwierdzać, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ poszukuje biegłego do zbadania czy słowa papieża na tęczowej fladze obrażają uczucia religijne. Za obrazę uczuć religijnych grozi do dwóch lat więzienia. Jednak jak informuje Wyborcza.pl, cytat Franciszka to tylko dodatek do głównego postępowania dot. znieważenia pomnika. Najprawdopodobniej chodzi o pomnik Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.9µg/m3 PM2.5: 14.1µg/m3