Porwali dla okupu mieszkańca Jaworzna. Grozi im 15 lat więzienia

Police 4261161 1920 83

Redakcja

8 października, 2021

27 września 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 4 osobom podejrzanym m.in. o porwanie dla okupu 30 - letniego mieszkańca Jaworzna.

Stan faktyczny

Ustalono, że do pierwszego z objętych zarzutami zdarzeń doszło w dniach 23 - 24 grudnia 2020 roku, kiedy 30 - letni pokrzywdzony został podstępem zwabiony na parking jednego z jaworznickich marketów przez znaną mu kobietę i towarzyszącego jej 28 – letniego mężczyznę. Osoby te zażądały od pokrzywdzonego wydania pieniędzy w kwocie 25 tysięcy złotych, a następnie grożąc mu przedmiotem przypominającym broń palną zmusiły go, aby wsiadł do ich samochodu i pojechał z nimi do Krakowa. 

Pokrzywdzony został uprowadzony do Krakowa, gdzie zmuszono go do wypłaty z bankomatu pieniędzy w kwocie 5 tysięcy złotych i ich przekazania oskarżonym. Po otrzymaniu gotówki porywacze nie uwolnili jednak mężczyzny, ale zażądali od niego kolejnych 60 tysięcy złotych powołując się przy tym na znajomości z osobami zamieszkującymi terytorium Federacji Rosyjskiej. Dopiero następnego dnia rano porywacze wypuścili pokrzywdzonego i pozostawili go w Krakowie. Dali mu także kilka dni na zgromadzenie brakującej gotówki.  

Po tym zdarzeniu jeden z oskarżonych, chcąc uregulować swoje wcześniejsze zobowiązania, wobec innych osób, „sprzedał” temat wymuszenia długu dwóm innym mężczyznom. Mężczyźni przygotowywali się do ponownego uprowadzenia mieszkańca Jaworzna, jednak wcześniej zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji. 

Zarzuty i ustawowe zagrożenie karą

Oskarżonym zarzucono popełnienie 14 przestępstw w tym m.in. przestępstwa: wymuszenia rozbójniczego, usiłowania wymuszenia rozbójniczego, przygotowania do porwania oraz porwania w związku z dokonanym rozbojem.  

 

Tymczasowy areszt i zabezpieczenie majątkowe

W toku postępowania dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych na łączną kwotę ponad 9.000 złotych poprzez zajęcie pieniędzy ujawnionych przy nich podczas ich zatrzymania.   
Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3