
W miniony weekend na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Podczas mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej.
1 października na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Sanepid-ów z rodzinami z całej Polski. Do Częstochowy przyjechali także Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny, Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, Dariusz Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie.
Mszy św. przewodniczył ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Nawiązując do życia wspominanej tego dnia w Kościele św. Teresy z Lisieux i świętości jej rodziców, podkreśli, że dziś najważniejsze jest budowanie rodziny i dobrych w niej relacji. - Można się poświęcić pracy zawodowej, a nawet trzeba. Trzeba biegać od jednego zajęcia do drugiego, budować komunikację i relacje, zamartwiać się różnymi sprawami. Ale człowieku, ty nie jesteś Bogiem, Bóg jest Bogiem, wszystko od ciebie nie zależy - mówił duszpasterz.
Inspekcja Sanitarna to jednak przede wszystkim służba dla społeczeństwa, która stoi na straży bezpieczeństwa publicznego. Dokładamy wszelkich starań, by nasze zadania realizować na najwyższym poziomie - powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. Na zakończenie mszy świętej dokonał on aktu zawierzenia Inspekcji Maryi. - Polecamy ci sprawę bezpieczeństwa sanitarnego naszego kraju, prosząc abyś nas od wszystkich złych przeszkód wybawiła. Polecamy ci sprawę edukacji i promocji zdrowia, aby Polacy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem ciała. Oblubienico Ducha Świętego, niech Duch Święty oświeca serca i umysły pracujących w urzędzie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - mówił Saczka.
Akt zawierzenia Maryi czy Jezusowi jest jednym z częstych elementów pielgrzymek czy szczególnych uroczystości kościelnych, podczas których wierni powierzają swoje życie, swoje rodziny i miejsca pracy boskiej opiece. Pielgrzymka była także podziękowaniem za trudną, wytężoną pracę pracowników Sanepid-ów w czasie pandemii, szczególnie za to, że podlali trudnym wyzwaniom. - Agresywne wzrosty zachorowań, trzeba było się bardzo szybko zorganizować, trzeba było się tez wspomagać innymi służbami jak np. wojskiem czy policja, pracowaliśmy po 24 godziny, w nocy - przypomniała Edyta Kapelka, rzeczniczka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie i wyraziła ogromną wdzięczność współpracującym służbom. Podkreśliła, że był to też czas, który wyzwalał solidarność i wspólnotowość, także przyśpieszył cyfryzację, co pozwoliło, podnieść poziom pracy i działań.