Opera "La Rondine" Giacomo Pucciniego w Teatrze Śląskim

1 X0 A8953

Redakcja

22 maja, 2023

23 maja Opera Śląska zaprasza do Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie zostanie zaprezentowana opera „La Rondine – Jaskółki” Giacomo Pucciniego, w reżyserii Bruno Berger-Gorskiego. W rolach głównych zobaczymy i usłyszymy Katarzynę Mackiewicz i Łukasza Załęskiego.

Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski i on także czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, które tak silnie jest eksplorowane przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot” i „La Rondine”). Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki”, skupia się także nad historią utworu i biografią kompozytora: „Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (…) „La Rondine” jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła”.

„Jaskółka” jest historią kurtyzany, która po spotkaniu młodego i nieświadomego studenta Ruggera ucieka od wygodnego życia, swojej „złotej paryskiej klatki”, by odnaleźć prawdziwe uczucie. W bytomskiej realizacji przenosimy historię „La Rondine” do czasów Grace Kelly. Akcja pierwszego aktu odbywa się w luksusowym hotelu, gdzie stoi fortepian, metafora sztuki i uczuć. Każdy z bohaterów opery jest w jakiś sposób związany z artystycznym życiem Paryża. Operę tę cechuje nie tylko wielowymiarowa historia, ale także doskonała muzyka w późnym, dojrzałym stylu kompozytorskim.

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta

Bilety dostępne po kliknięciu w plakat:

La Rondine Giacomo Puccini


powiązane artykuły:

1x0a2224
Wydarzenia 21 maja, 2023

Opera Śląska zaprasza w dniu 1 czerwca br. o godzinie 11.00 na spektakl "La serva padrona" w pols

Księżniczka czardasza opera slaska
Wydarzenia 15 maja, 2023

17 czerwca o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura zostanie za

Don Pasquale Opera Śląska
Wydarzenia 12 maja, 2023

Opera Śląska zaprasza na wersję koncertową historii starego kawalera, który nie chcąc przekazać m

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

18 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.3µg/m3 PM2.5: 9.0µg/m3