Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Trudne warunki w Beskidach: spadł śnieg i jest zła widoczność !

Skocz w Beskidy
TAGI Beskidy, ostrzeżenie, GOPR
Aura przyszła w sukurs goprowcom apelującym, aby z uwagi na zagrożenie koronawirusem zrezygnować z wszelkich wyjść w góry. W Beskidach brzydka pogoda nie sprzyja wędrówkom.

"Po pierwsze, lepiej nie wybierać się teraz w góry z uwagi na sytuację w kraju. Po wtóre, znacznie pogorszyła się pogoda. Dosypało do 5 cm śniegu. Widoczność ograniczona jest w dolinach do 1000 m, a wyższych partiach gór zaledwie do 100 m. Wszystko jest tam we mgle. Żadnej przyjemności nie ma. Warunki są bardzo trudne. W wyższych partiach zalega sporo śniegu. Miejscami jest ślisko. Można się też zapaść po kolana w śniegu" – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Artur Jeziorski.

Czytaj także: Uzdrowisko w Ustroniu nie pobiera opłat za wcześniejsze opuszczenie sanatorium.

W sobotę rano przy schroniskach na Markowych Szczawinach, Hali Miziowej, Leskowcu i Przysłopie temperatura wynosiła od -2 do -4 st. C. Śniegu leży tam od 30 do 70 cm. W wyższych partiach jest go więcej. W rejonie szczytu Babiej Góry zalega do 1 m śniegu. Tam, w żlebach, kotłach oraz na wybranych bardzo stromych stokach, obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

"Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin" – podali ratownicy GOPR w komunikacie.

Goprowcy apelują, aby w związku pandemią turyści zrezygnowali z wyjść w góry.

"Staramy się do minimum ograniczyć potencjalne ryzyko zakażenia naszych ratowników oraz ryzyko poddania ich konieczności kwarantanny, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości operacyjnych w naszych stacjach ratunkowych" – podkreślili.

Dodali, że już samo podejrzenie zakażenia wśród ratowników GOPR może doprowadzić do konieczności kwarantanny całych zespołów ratowników z poszczególnych stacji ratunkowych. (PAP)


Komentarze